Dita Kombëtare e Depistimit të Kancerit të Gjirit, marshim sensibilizues në Fier

 Në kuadër të Ditës Kombëtare të Depistimit të Kancerit të Gjirit në Fier u organizua një marshim sensibilizues. Bashkia e Fier iu bashkua sot tubimit sensibilizues organizuar nga njësia vendore e Kujdesit Shëndetësor Fier në kuadër të “Tetorit Rozë”. Në shenjë solidariteti e në vijim të fushatës ndërgjegjësuese për diagnostifikimin në kohë të kancerit të […]

Continue Reading

Bare i lumtur për golin: Myzeqeja në festë për mua dhe Manajn!

I lumtur për golin dhe natyrisht për triumfin e kombëtare. Keidi Bare e analizoi kështu ndeshjen ndaj Moldavisë, ndërsa bëri shaka me finalizimin e tij dhe atë të Rey Manajt. Goli i shënuar… Mirë që nuk e humba(qesh). Shënove ti, shënoi edhe Manaj. Mund të kishte mbrëmje me të bukur? Kush e di çfarë feste […]

Continue Reading

Stadiumin e ri kombëtar nuk e inaguron Franca por… Apolonia

Stadiumi i Ri Kombëtar është në detajet e fundit përpara ceremonisë inauguruese, e cila do të zhvillohet në ndeshjen me Francën më datë 17 Nëntor. Punimet janë drejt fundit dhe gjithçka do jetë ne perfeksion për ndeshjen e fundit eliminatore për Euro 2020. Federata Shqiptare e Futbollit ka përcaktuar ditën e sotme, gjatë hedhjes së shortit […]

Continue Reading

Leon Rei, Francezi me zemër shqiptare – Nga Ilirjan Gjika

Një kujtesë për arkeologun që nxori në dritë Apoloninë. Të nxitur nga zbulimet e suksesshme të austriakëve gjatë Luftës së Parë Botërore, do të ishin francezët që morën në dorë gërmimet arkeologjike në Apoloni. Për 14 vjet me radhë, Misioni Arkeologjik Francez do të drejtohej nga Leon Rei, njeriu për të cilin ky qytet do […]

Continue Reading

Fier, ndalohet një 51 vjeçar, qëlloi në ajër me armë zjarri

Njoftimi i Policisë: Qëlloi në ajër me armë zjarri, identifikohet dhe vihet në pranga nga Policia. Sekuestrohet arma e zjarrit me të cilën kishte qëlluar në ajër, si dhe një sasi fishekësh luftarakë. Shërbimet e Policisë pas telefonatës së marrë në numrin 112 se në Grizë, Patos, në orët e vona të mbrëmjes janë dëgjuar […]

Continue Reading

Fier, çelet ekspozita “Master Elite Exhibition”

Eshtë çelur dje në Galerinë e Arteve “Vilson Kilica” ekspozita “Master Elite Exhibition” me punime nga artistë nga e gjithë bota, nën mbështetjen e akuarelistit të mirënjohur shqiptar, Helidon Haliti. Ka qenë zv/kryetarja e Bashkisë Gentiana Cakrani që ka përshëndetur këtë ekspozitë, artistët dhe organizatorët që zgjodhën t’i ekspozonin punimet e tyre në Fier , […]

Continue Reading

Ndërhyrje rrënjësore në rrugën ”Tonç Kilica” në Sheq të Vogël

Vazhdon nderhyrja rrenjesore ne rrugen ”Tonç Kilica” ne lagjen Sheq i Vogel. Pas prishjes se ndertimeve pa leje qe pengonin zhvillimin e projektit, eshte shtruar edhe linja e re e ujit te pijshem, dhe eshte drejt perfundimit rrjeti i KUZ (kanalizimet e ujereva te zeza). Nje problem shumevjecar ky per banoret e kesaj zone. Ne […]

Continue Reading

Censi, INSTAT nis në vitin 2020 regjistrimin e popullsisë dhe banesave

Në vitin 2020 nis procesi i regjistrimit të popullsisë dhe banesave. Instituti i Statistikave zhvilloi sot në Tiranë, konferencën e parë informative mbi Censin e Popullsisë dhe Banesave 2020. Drejtoresha e INSTAT, Elsa Dhuli, tha se, “në themel të Censit do të jetë grumbullimi i informacionit mbi Numrin Personal të identifikimit (ID), Krijimin e një […]

Continue Reading

Ulje temperaturash dhe rreshje shiu, ja si do të jetë moti për sot

Moti deri në mesditë do të paraqitet me kthjellime dhe vranësira të herë pas herëshme, më të dendura në zonat jugore të Shqipërisë. Kjo situatë atmosferike do të vijojë deri pasdite kur pritet zhvillim i vranësirave duke gjeneruar shira në zonat jugore. Herë pas here shirat do të jenë në formë rrebeshi. Në orët e […]

Continue Reading

Kujdes! Këtë pjatë porcelani mos e përdorni, është e rrezikshme

Inspektorati Shtetëror i Mbikëqyrjes së Tregut, në kuadër të monitorimit të sigurisë konsumatore, ben apel per gjithe konsumatoret te mos blejne nje produkt te fundit me rrezikshmeri te larte. “Konsumatorët që kanë blerë këtë produkt nuk duhet ta përdorin pasi është i rrezikshëm dhe ta kthejnë pranë pikës së shitjes ku e kanë blerë. “-njofton […]

Continue Reading