Grupet e terrenit në gadishmëri të plotë për situatën e rreshjeve

Grupet e terrenit të Bashkisë së Fierit janë në gadishmëri të plotë, duke pasur në fokus zonat më problematike. Ata kanë vijuar punën edhe në orët e vona të mbrëmjes,  për të garantuar siguri të banorët në përballimin e situatave të emergjencave natyrore për shkak të reshjeve të dendura të shiut

Continue Reading

Përmbytjet/ Bashkia e Fierit publikon masat e marra

Pas paralajmërimit të sinoptikanëve për reshje shiu me intensitet të lartë në orët në vijim, të cilat pritet të sjellin edhe mundësinë e përmbytjeve, Bashkia e Fierit ka ndërmarrë një sërë masash për përballimin e çdo situate emergjente. Kujtojmë se gjatë ditës së sotme u mblodh edhe shtabi i emergjencave civile në Prefekturën e qarkut […]

Continue Reading

Qëllohet me armë drejt një banesë, në kërkim autorët

Mbrëmë rreth orës 20:55, në lagjen “Dukas” Patos, është qëlluar me armë në drejtim të banesës së shtetasit E.H, 58 vjeç. Nga të shtënat fatmirësisht nuk ka patur njerës të lënduar, raporton paraprakisht policia e Fierit. Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për veprat penale “Kanosja” dhe u referuan materialet […]

Continue Reading

Rreziku i përmbytjeve, Bashkia e Fierit zbulon planin e masave

Pas paralajmërimit të sinoptikanëve për reshje shiu me intensitet të lartë në orët në vijim, të cilat pritet të sjellin edhe mundësinë e përmbytjeve, Bashkia e Fierit ka ndërmarrë një sërë masash për përballimin e çdo situate emergjente. Kujtojmë se gjatë ditës së sotme u mblodh edhe shtabi i emergjencave civile në Prefekturën e qarkut […]

Continue Reading

Paralajmërimi për përmbytje, mblidhet Shtabi i Emergjencave në Fier

Paralajmërimi për reshje të mundshme shiu, me intensitet të lartë, që pritet të sjellin edhe përmbytje ka bërë që të mblidhet që në orët e para të ditë së sotme shtabi i emergjencave civile në Prefekturën e qarkut Fier. Burime nga prefektura Fier kanë bërë me dije se është diskutuar mbi masat që do të […]

Continue Reading

Polifonia labe ndez sallën e Teatrit ”Bylis” (VIDEO)

Koncerti festiv me rastin e festave të Nëntorit nuk mund të kuptohej pa polifoninë labe. Golik Jaupi dhe Grupi i Bënçës kanë sjellë për spektatorët fierakë magjinë e këngës labe. Ata kanë kënduar mes duartrokitjeve këngën ”Europa”, ku i bëhet një thirrje Europës të ndreqi gabimet e së kaluarës ndaj shqiptarëve.

Continue Reading

Fieri, epiqendra e Panairit ”Shqipëria punon Tokën” (FOTO)

Në qendër të Tiranës është zhvilluar sot panairi “Shqipëria punon Tokën”. Ky është panairi më i madh bujqësor, blegtoral, që hapi dyert për fermerë, blegtorë dhe sipërmarrës shqiptarë dhe atyre të trojeve shqiptare jashtë kufirit, si Kosova dhe Maqedonia. Bashkia Fier ka bërë sot një superprezantim në Panairin Mbarëkombëtar, “Shqipëria Punon Tokën – Konsumo Shqip”. […]

Continue Reading

Vallja myzeqare ngre ”peshë” zemrat e spektatorëve fierakë (VIDEO)

Trupa e valltarëve  të Ansamblit Myzeqeja solli në skenën e Teatrit ”Bylis” emocionin e valleve myzeqare. Në koncertin festiv me rastin e festave të Nëntorit  ky ansambël solli vallen ‘‘Festë në Myzeqe”, valle e cila ngriti peshë sallën, duke zgjuar nostalgji tek të pranishmit. ”Festë në Myzeqe” 

Continue Reading

Interpretim i jashtëzakonshëm, Reshat Arbana përlot fierakët (VIDEO)

Bashkia e Fierit ka organizuar paraditen e sotme një koncert festiV me rastin e festës së 29 Nëntorit. I ftuar special në këtë koncert festiv ishte Artisti i Popullit, Reshat Arbana. Në fjalën e tij para se të recitonte, aktori i dhjetra e dhjetra roleve në skenën e filmit dhe të Teatrit Shqiptar, u shpreh i […]

Continue Reading