Fieraku David Ferko, një emër i ri i boksit profesionist (Foto+Video)

Sport

Boksit shqiptar  i eshte shtuar edhe nje doreze e sukseshme, qe premton shume. Ai eshte fieraku David Ferko, vetem 18 vjec. 

Davidi ka 6 vjet qe ushtrohet me sportin e boksit, fillimisht ne qytetin e tij te lindjes ne Fier, ku ka dale 3 here kampion i Shqiperise, duke perfaqesuar Apolonine. Prej 3 vitesh stervitet ne Itali, dhe performanca e tij e ka shkelqyer ka terhequr vemendjen e trajnereve te Kombetares se Italise, te cilet e kane grumbulluar rregullisht.

David ne boksin profesionist ka zhvilluar 7 ndeshje, dhe i ka fituar te gjitha. Te fundit me 4 nentor ne Gjeneve te Zvicres, ku perballe ka patur nenkampionin e Zvicres, ndeshje te cilen e ka fituar lehtesisht me nokaut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *