Sherri në ‘Sanremo’. E akuzon si përdorues droge, Ermal Meta lë pa fjalë këngëtarin italian

January 17, 2018

 

Ende pa nisur, festivali më i rëndësishëm i këngës në Itali, Sanremo, ka prodhuar sherrin e parë.

Arsyeja është mospranimi i këngës së Marco Castoldi-t i njohur si Morgan. Ky i fundit i zemëruar ka shpërthyer në një intervistë kundër këngëtarit me origjinë shqiptare Ermal Metës, i cili së bashku me Fabrizio Moro do të jenë në juri në ‘Ariston’.

Morgan ka dhënë një definicion aspak të hijshëm për shqiptaro-italianin të cilin e ka quajtur “Ermal Merdal” dhe “Meta si Metadon”(lloj droge për të luftuar varësinë ndaj heroinës).

Fillimisht Morgan, në një intervistë për Red Ronnie u shpreh: “Aftësitë duhet të shpërblehen, kur ju shikoni një juri që të shpërblen me m*t atëherë nuk është mirë. Kjo është ajo që i thashë Baglionit: ai ka refuzuar këngën time, por nuk ka marrë as Tenco-n e as Rodrigo-n, ai zgjodhi Fachinetti-n, Alessandra-n, Annalisa, kush është ai? Ndoshta kënga ime nuk është më e mira, por a është e Endrigo-s dhe Gino Pioli-t? Kush është aty? Fachinetti! Fabrizio Moro! Kjo është pra, Sanremo i Biglionit fiton Fabrizio Moro-n,i cili më pas qëndron me Ermal Merdal, dmth Meta si Metadoni!

Menjëherë pas kësaj interviste ka reaguar Ermal Meta në ‘twitter’: “Për Morgan! Shpresoj të jesh krenar për njeriun që je. Unë për vete jam edhe kur ti më quan ‘merdal’ ose ‘metadon’. Por ama unë nuk kuptoj pse nuk jam ekspert ne asnjërën prej këtyre gjerave!”

Fjale ngacmuese këto të Ermalit, që i referohen problemeve me drogën, të rrëfyera vetë nga Morgan në të kaluarën.

Dhe polemikat nuk përfundojnë këtu. Morgan bëri një tjetër replikë në ‘twitter’: “Nuk kuptoj se si ai nuk e kupton atë që nuk shkon duke qene se je një qenie njerëzore dhe do të shkoi në ‘Sanremo’ me Fabrizio Moro.”

Kjo nënkupton se Morgan nuk e ka vetëm me Ermalin pasi i referohet të gjithë jurisë. Së fundmi këngëtari shqiptaro-italian e mbyll kështu: “Sa e trishtë Marco. Udhëtimi i parë që bëra menjëherë sapo mora lejen e drejtimit ishte të vija në koncertin tënd. Mjaft me këto budallallëqe, mos e harxhoni kot potencialin tuaj të madh. Publikoni një tjetër këngë dhe na lini pa fjalë. Të paktën unë pres përsëri nga ju.”

(e.k/BalkanWeb)