Rekordmeni i minutave, Jurgen Hidersha: Besa t’i harrojë pikët

Turbina duket se ka qene ”hajmali” per mesfushorin Jurgen Hidersha te Apolonise. Ne fazen e pare, ne startin e kampionatit ai ka shenuar golin e vetem te ndeshjes ne Cerrik, ndersa ndeshjen e fundit ne Fier ka mbajtur ne krah per here te pare shiritin e kapitenit te Apolonise dhe ka qene nje pjese e […]

Continue Reading

Së shpejti libri më i ri ”Apolonia. Kujtimet e një futbollisti”, me autor Ilir Meçe.

Per te gjithe dashamiresit e futbollit fierak vjen nje dhurate e bukur.  Se shpejti do te dali ne qarkullim libri ”Apolonia. Kujtimet e një futbollisti”, me autor ish-futbollistin e shquar te Apolonise Ilir Meçe. Futbolli eshte nje sport qe dhuron emocione te vecanta, prandaj edhe ne kete liber autori sjell nje pjese te kujtimeve te […]

Continue Reading

Koncerti ”Nëntori i Çlirimit” përmbyll festimet për 28-29 Nëntorin

Festimet e organizuara nga Bashkia Fier me rastin e festave te nentorit jane permbyllur me nje koncert te madh festiv. Koncerti festiv, i quajtur ”Nentori i Çlirimit”, ka nisur me Himnin e Flamurit, interpretuar nga Kastriot Tusha. Pjese e koncertit festiv kane qene, Orkestra Filarmonike e Fierit nen dirigjimin e Marjana Xoxes, e cila ka […]

Continue Reading

29 Nëntori, homazhe në varrezat e dëshmorëve

Ashtu si ne te gjithe Shqiperine, edhe ne qytetin e Fierit  u zhvilluan homazhe ne nderim te te reneve per çlirimin e atdheut. Ceremonia e homazheve nisi paraditen e sotme ku perfaqesues te pushtetit lokal si kryebashkiaku Armando Subashi, prefekti i Qarkut Fier Baki Bala, kryetarja e Keshillit Evis Sema, deputetet Xhevit Bushi, Antoneta Dhima, […]

Continue Reading

Futboll U19/ Apolonia e papërmbajtshme, dhuron spektakël në derbin ndaj Lushnjes

Sot ne aneksin e stadiumit “Loni Papuciu” eshte zhvilluar ndeshja per javen e 8-te te kampionatit mes te rinjve te Apolonise dhe atyre te Lushnjes. Ekipi i Apolonise vinte ne kete ndeshje pas humbjes se papritur ne Durres, dhe kerkonte fitoren ndaj ndjekesve me te afert te Lushnjes per te konsoliduar pozitat ne krye te […]

Continue Reading

“Skënderbeu, luftëtar i madh i Shqipërisë”- një film midis fiksionit dhe historisë! – Nga Arben VELO

  “Sipas kujtimeve të professor Aleks Buda e Viktor Stratobërdha” 65 vite më parë, më 28 Nëntor 1953, ditën e 41-vjetorit të shpalljes së Pavarsisë së Shqipërisë, do të shfaqej paralelisht në kinematë e Tiranës dhe Moskës një film midis fiksionit dhe historisë; një bashkëpunim i frutshëm i “MOSFILMIT” dhe Kinostudios “SHQIPËRIA E RE”. Bëhet […]

Continue Reading

16 vjeçarja fierake shpallet kampione e Shqipërisë, thyen dhe rekordin kombëtar (Video)

Peshengritesja e Apolonise, Kleopatra Saliaj, sapo eshte shpallur kampione kombetare per moshat U-20, ne kampionatin qe eshte duke u zhvilluar ne pallatin e sportit ”Asllan Rusi” ne Tirane. 16 vjecarja e talentuar fierake ka konkurruar ne peshen 63 kg, dhe ka ngritur 73 kg ne stilin e shkeputjes dhe 91 kg ne ate te shtytjes, […]

Continue Reading

Peshëngritje/ 16 vjeçarja fierake shpallet kampione e Shqipërisë, thyen dhe rekordin kombëtar (Video)

Peshengritesja e Apolonise, Kleopatra Saliaj, sapo eshte shpallur kampione kombetare  per moshat U-20, ne kampionatin qe eshte duke u zhvilluar ne pallatin e sportit ”Asllan Rusi” ne Tirane. 16 vjecarja e talentuar fierake ka konkurruar ne peshen 63 kg, dhe ka ngritur 73 kg ne stilin e shkeputjes dhe 91 kg ne ate te shtytjes, […]

Continue Reading