Leon Rei, Francezi me zemër shqiptare – Nga Ilirjan Gjika

Një kujtesë për arkeologun që nxori në dritë Apoloninë. Të nxitur nga zbulimet e suksesshme të austriakëve gjatë Luftës së Parë Botërore, do të ishin francezët që morën në dorë gërmimet arkeologjike në Apoloni. Për 14 vjet me radhë, Misioni Arkeologjik Francez do të drejtohej nga Leon Rei, njeriu për të cilin ky qytet do […]

Continue Reading

Fier, ndalohet një 51 vjeçar, qëlloi në ajër me armë zjarri

Njoftimi i Policisë: Qëlloi në ajër me armë zjarri, identifikohet dhe vihet në pranga nga Policia. Sekuestrohet arma e zjarrit me të cilën kishte qëlluar në ajër, si dhe një sasi fishekësh luftarakë. Shërbimet e Policisë pas telefonatës së marrë në numrin 112 se në Grizë, Patos, në orët e vona të mbrëmjes janë dëgjuar […]

Continue Reading

Fier, çelet ekspozita “Master Elite Exhibition”

Eshtë çelur dje në Galerinë e Arteve “Vilson Kilica” ekspozita “Master Elite Exhibition” me punime nga artistë nga e gjithë bota, nën mbështetjen e akuarelistit të mirënjohur shqiptar, Helidon Haliti. Ka qenë zv/kryetarja e Bashkisë Gentiana Cakrani që ka përshëndetur këtë ekspozitë, artistët dhe organizatorët që zgjodhën t’i ekspozonin punimet e tyre në Fier , […]

Continue Reading

Ndërhyrje rrënjësore në rrugën ”Tonç Kilica” në Sheq të Vogël

Vazhdon nderhyrja rrenjesore ne rrugen ”Tonç Kilica” ne lagjen Sheq i Vogel. Pas prishjes se ndertimeve pa leje qe pengonin zhvillimin e projektit, eshte shtruar edhe linja e re e ujit te pijshem, dhe eshte drejt perfundimit rrjeti i KUZ (kanalizimet e ujereva te zeza). Nje problem shumevjecar ky per banoret e kesaj zone. Ne […]

Continue Reading

Censi, INSTAT nis në vitin 2020 regjistrimin e popullsisë dhe banesave

Në vitin 2020 nis procesi i regjistrimit të popullsisë dhe banesave. Instituti i Statistikave zhvilloi sot në Tiranë, konferencën e parë informative mbi Censin e Popullsisë dhe Banesave 2020. Drejtoresha e INSTAT, Elsa Dhuli, tha se, “në themel të Censit do të jetë grumbullimi i informacionit mbi Numrin Personal të identifikimit (ID), Krijimin e një […]

Continue Reading

Ulje temperaturash dhe rreshje shiu, ja si do të jetë moti për sot

Moti deri në mesditë do të paraqitet me kthjellime dhe vranësira të herë pas herëshme, më të dendura në zonat jugore të Shqipërisë. Kjo situatë atmosferike do të vijojë deri pasdite kur pritet zhvillim i vranësirave duke gjeneruar shira në zonat jugore. Herë pas here shirat do të jenë në formë rrebeshi. Në orët e […]

Continue Reading

Kujdes! Këtë pjatë porcelani mos e përdorni, është e rrezikshme

Inspektorati Shtetëror i Mbikëqyrjes së Tregut, në kuadër të monitorimit të sigurisë konsumatore, ben apel per gjithe konsumatoret te mos blejne nje produkt te fundit me rrezikshmeri te larte. “Konsumatorët që kanë blerë këtë produkt nuk duhet ta përdorin pasi është i rrezikshëm dhe ta kthejnë pranë pikës së shitjes ku e kanë blerë. “-njofton […]

Continue Reading

Nga u mor emri LEK për monedhën kombëtare?! Propozimet alternative në seancën e 1922: Të quhet Skënder ose Shqipe

“Këshilli Ministruer për me mujtë me i ba ball krizit financjar ka vendue me pre bankanota qi kanë për t’u quejtë Lekë, për 3 miluj franga ar. Nji frang ar thohet se ka për të pasë vleftën e 5 Lekvet; kështu qi për nji napulion kanë me u dashtë 100 Lekë”. Kështu e raportonte gazeta […]

Continue Reading