Petrol Special, kompleksi qe na fton ta vizitojme cdo dite

Ne austraden Fier – Lushnje, nuk mund te mos i keni vene re dy karburantet me logon PS, te cilat drejtohen me sukses prej shume vitesh nga dy vellezerit fierak Gramoz dhe Auror Ibro. Pikerisht ky kompleks i madh qe shtrihet ne te dyja anet e autostrades, eshte dhe kufiri ndares midis Fierit dhe Lushnjes, […]

Continue Reading

Sondazh: Cili mendoni se është personazhi i vitit 2019 për Fierin ?

Prej ditet se sotme faqja ”fierisot.com” do te kete online sondazhin per te zgjedhur personazhin e vitit 2019 per qytetin e Fierit. Emrat jane perzgjedhur nga sugjerimet e fansave te faqes sone, te cilat kane komentuar ne pyetesorin e publikuar. Sondazhi do te qendroje i hapur deri ne daten 31 dhjetor, ora 20:00, ore ne […]

Continue Reading

Fieri, qyteti i “luleve” dhe i “urave” – Nga Ilirjan Gjika

Speciale/ Fieri, një histori e shkurtër (1864- deri më sot). I quajtur dikur edhe “qyteti i luleve”, Fieri mund të quhet sot edhe si “qyteti i urave”, për shkak të urave të shumta të tij mbi lumin Gjanica. Madje, edhe themelimin e tij ai ia dedikon ndërtimit të urës së vjetër mbi këtë lumë. Por […]

Continue Reading

Rubrika “Guxim-vizion” / Nga futbolli i luajtur në biznesin risi

Me origjinë ai është vlonjat por është rritur në Fier. Aty i dha rrugë edhe pasionit të tij, futbollit. Megjithëse nuk pati mundësi të luante për Flamurtarin, ai, mund të justifikohet ‘’pa frikë’’ se luajti me fanelat e dy skuadrave të njohura të Shqipërisë: Dinamos dhe Apolonisë. Ndërsa sot është një mesoburrë të cilin ‘’thirrja […]

Continue Reading

Meditim për mjekun human neurolog Roel Zoga – Nga Alfred Papuçiu

Kur e shihja çdo mëngjez herët mjekun Roel Zoga, tek salloni i Hotel“Kamomil” në Golem, duke pastruar me kujdes, para se të vinin klientët, mendoja se si e gjente kohën ky njeri human për të kryer disa punë. Pasi pushonte pak, më përgatiste si gjithmonë kafen ekspres, “më të mirën në Europë”, siç i thoja […]

Continue Reading

Fier-Barleta, urë ku kalon bashkëpunimi – Nga Arben Velo

Qytetet, ashtu si edhe njerëzit, japin dhe marrin nga njëri-tjetri. Kjo thënie i shkon për shtat barletasve dhe Barletës, këtij qyteti të zonës së Pulias, në Itali. Teksa hyjmë në mbrëmje dhjetori, në rrugët e tij, mes ndërtesave të ftohta të ngritura me mur guri të ftohtë të skalitur, me moshë ndoshta edhe mijëravjeçare, ngrohur […]

Continue Reading