Saturday, October 23, 2021
Home Ekonomi 500 fermerë në Fier, kontrata ekskluzive për eksport në Austri të trangullit...

500 fermerë në Fier, kontrata ekskluzive për eksport në Austri të trangullit Kornishon

alternatetext

500 fermerë në qarkun e Fierit prodhojnë trangull “Kornishon” ekskluzivisht për eksport në Austri, mbi bazën e kontratave paraprake.
Drejtoresha e Agjencisë së Zhvillimit Bujqësor dhe Rural, Frida Krifca, solli shembullin e kompanisë Vegetal, që në dy vite është shndërruar në një sipërmarrje suksesi falë vizionit të qartë dhe një punë të pandalshme për të pasur sukses në biznes e në bujqësi.

Krifca tha se, “kryefjala e suksesit në këtë kompani është bashkëpunimi. Ndryshe ky njihet si model ‘contract farming’”.

“Fermerët tha Krifca, janë të parakontraktuar për të prodhuar kastravecin kornishon/turshi i cili do të blihet me një çmim të dakordësuar nga kompania në prodhim. Vegetal i jep farën dhe fidanin fermerit dhe më pas grumbullon dhe eksporton të gjithë produktin në Austri”.

Krifca tha se, kompania po kërkon të zgjerohet me tej pasi kornishon jep rendiment të mirë dhe fitimin e kërkuar.

“Fermerët që takoj në fabrikë por dhe në ferma që mbjellin këtë kulturë ma lavdërojnë bashkëpunimin me Vegetal. E dinë prej fillimit sa fitim do marrin në sezon nëse punojnë mirë e me cilësi. Kanë bashkëpunim me katër agronomët e kompanisë të cilët ndjekin çdo problematikë në terren që prodhimi të jetë me cilësi dhe rendiment të lartë. Kështu arrijnë fitimet e synuara të gjithë, dhe fermerët dhe kompania”- tha Krifca.

Ajo informoi se AZHBR e ka mbështetur këtë sipërmarrje me makineritë e seleksionimit dhe kalibrimit, procese të cilat ishin domosdoshmëri për t’u mekanizuar.

“Nëse kalon në autostradën e Fierit, ditën ose natën, qendra është e hapur. Brenda ka drita. Stafi punon, fermerët janë duke zbrazur furgonët dhe kamionçinat me mall. Këtë vit parashikohen 6,000 ton eksport. Janë në rrugë të mbarë. Ndjehet prej autostradës zhurma e punës dhe suksesit”- u shpreh drejtoresha e AZHBR-së.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Prokurorja shqiptare që po përballet me kërcënimet me vdekje në SHBA

Një prokurore shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka kërkuar ndihmë për sigurinë e saj, pasi thotë se ka marrë me...

Nismë bamirësie nga nxënësit e shkollës “Liri Gero”, pako me ushqime për familjet në nevojë

Në kuadër të Ditës Botërore të Luftës kundër Urisë, nxënësit e shkollës "Liri Gero" Ne Fier u...

I kërkuan të vendosë maskën, milioneri kinez zemërohet dhe tërheq të gjitha paratë nga banka

Një milioner urdhëroi stafin e bankës të tërhiqte të gjitha kursimet e tij të jetës pasi një roje sigurie iu kërkua të...

Rama pyet ndjekesit ne facebook, e gjeni dot ku eshte ky qytet?

Kryeministri Edi Rama ka postuar në rrjetet sociale disa foto të një qyteti të Shqipërisë, për të cilin ka pyetur qytetarët që...

Recent Comments