Saturday, March 6, 2021
Home Aktualitet A do ketë sërish karantinë në Shqipëri? Zbulohen skenarët, ja çfarë po...

A do ketë sërish karantinë në Shqipëri? Zbulohen skenarët, ja çfarë po diskutohet

Eugena Tomini, shefja e Survejancës dhe Shërbimit të Inteligjencës Epidemike në ISHP, deklaroi sot se para se Shqipëria të shkojë drejt një karantine gjeografike, që nuk është diçka që përjashtohet, për të frenuar përhapjen e infeksionit, duhet të ezaurohen shtretërit në 4 spitalet Covid.

Dy kritere të tjera që do çonin vendin në këtë skenar, janë edhe numri i personave që kërkojnë terapi intensive dhe rastet pozitive me të infektuar.

“Merren të gjitha opsionet e mundshme për kufizimin e transmetimit të infeksionit, se normalisht karantina i dha efektet jo vetëm shëndetësore, psikologjike, ekonomike, por mbetet një opsion i fundit, do ezaurohen të gjitha opsionet primare përpara dy opsioneve të karantinës.

Pavarësisht se strukturat shëndetësore janë në situatë alerti, do shikohet në varësi të pozitivitetit, ezaurimin e shtretërve në 4 spitalet covid dhe numri i e rasteve në terapi intensive”, tha Tomini për News24.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ndalohen dy fierakët, kapen në flagrancë duke v jedhur banesën në Himarë

Dy persona kanë rënë në p rangat e policisë së Vlorës, pasi tentuan që të vi dhnin një banesë në Himarë.

Buka e Bardhë Apo Buka e Zezë – Cilën Duhet Të Zgjidhni Për Organizëm Të Fortë

Buka, mund të jetë një produkt i zakonshëm por sipas sipas Raportit Global të Industrisë së Bukës. Ajo vazhdon të mbajë vendin...

Ikën moti i mirë me diell, fundjava sjell vranësira e reshje shiu

Prej ditësh, vendi ka qenë nën ndikimin e kushteve të mira atmosferike, duke na dhuruar plot ditë të ngrohta me diell. Por...

Kupa e Shqipërisë për femra / Vajzat e Apolonisë nuk kursehen në gola ndaj Kinostudios (Foto)

Është mbyllur këtë të premte faza çerekfinale e Kupës së Shqipërisë për femra me ndeshjen Apolonia-Kinostudio. Takimi i zhvilluar në Fier ka...

Recent Comments