Saturday, September 26, 2020
Home Aktualitet AKU mbylli thertoren e vetme në Mallakastër, kasapët në protestë

AKU mbylli thertoren e vetme në Mallakastër, kasapët në protestë

AKU ka mbyllur thertoren e vetme që funksiononte në Mallakastër para më shumë se 10 ditëve, çka ka sjellë mos furnizimin e qytetit, kopshteve e çerdheve me produktet e mishit.
Mbyllja e thertores erdhi si pasojë e kushteve jo të mira higjeno- sanitare, por mbyllja e saj ka prekur edhe rreth 20 persona të cilët janë kasap në profesion dhe sigurojë të ardhurat e familjes së tyre nga ushtrimi i profesionit të tyre.

Ditën e sotme, para prefekturës së Fierit ata kanë zhvilluar një protestë si dhe kanë kërkuar që të takohen me prefektin e Fierit, Vasil Bregu, ku ky i fundi u ka premtuar se do të ndërhyjë në institucionet përkatëse vetëm nëse janë plotësuar kushtet e vendosura nga AKU- ja.

Nga ana tjetër kasapët janë shprehur se situata është problematike pasi në situatën e krijuara njerëzit po therin për nevojat e tyre në kushte jo të mira por fshehurazi në ferra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kreativiteti në izolim, 15 vjeçarja krijoi biznesin e veçantë

Instagrami është kthyer në një ndër rrjetet sociale i cili po përdoret jo vetëm për të krijuar miqësi dhe për të ndarë...

Shpërthejnë komentet në rrjet. Ish-deputeti i bën propozimin e ëndrrave Rudina Dembacajt

Rudina Dembacaj është përfolur shumë pas ndarjes nga ish-bashkëshorti Alex dhe lidhjes me ish-deputetin Mark Frroku. Shumë ndjekës e...

124 raste të reja dhe 3 humbje jete. Rriten rastet në Fier gjatë 24 orëve të fundit

Është rënduar sërish bilanci nga koronavirusi në vendin tonë, ku pas një dite pa asnjë humbje jete, kanë ndërruar jetë tre pacientë,...

Shi dhe përmbytje në fundjavë, “Mbrojtja Civile” shkresë 5 qarqeve: Ja qytetet në rrezik!

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile i ka dërguar letër pesë prefektuarave në vend, për të marrë masa pasi gjatë fundjavës pritet mot...

Recent Comments