Thursday, April 22, 2021

Banda Frymore e Qytetit të Fierit (Foto)

Faqja ”Fieri Turizëm” ne facebook, ka publikuar se fundmi disa foto historike te Bandes Frymore te qytetit te Fierit, shoqeruar me nje historik te shkurter.

Ja postimi i plote:

Në vitin 1965 do të ringrihej Banda Frymore e Qytetit të Fierit. Dirigjenti i saj do të ishte artisti fierak Nikollaq Bulo. Që nga ky vit, Nikollaqi do ta shkrinte gjithë jetën e tij për artin fierak, Bandën Frymore të Qytetit, edhe sot e kësaj dite.


Banda Muzikore e qytetit u ngrit në vitin 1938, me drejtues Spiro Aleksin. Trupa kishte 16 vetë dhe quhej fanfarë. Me pushtimin nazist të vendit, në shtator të vitit 1943, fanfara e ndërpreu aktivitetin e saj dhe u ringrit sërish në vitin 1965 me dirigjent Nikollaq Bulo. Sot, Banda Muzikore është një formacion i rëndësishëm kulturor ne Bashkine e Fierit, që merr pjesë në të gjitha ceremonitë festive zyrtare të qytetit Fier.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Artistja që kandidon për Fierin nga lista e PD: Do të mbështes njerëzit e thjeshtë, cila është sfida ime

Lista shumëemërore e kandidatëve për deputetë e Partisë Demokratike dhe aleatëve të saj përmban profile dhe profesione të ndryshme. Një prej tyre...

Mehmetaj: Hoqën me forcë posterat e LSI-së se do të vinte Rama

Kandidatja për deputete e LSI-së Kejdi Mehmetaj u shpreh se në Fier kësaj partie i është kërkuar që heqë posterat nga godina...

Rama: Shqipëria kampione e Ballkanit në turizëm, bujqësi e agroturizëm

 Nga Fieri, kryeministri Edi Rama tha sot se Shqipëria i ka të gjitha mundësitë për tu bërë kampione në Ballkan në fushën...

Rama: Ju bëni 11 mandate në Fier unë do të bëj 110 herë më shumë për ju

Kryetari i Kuvendit dhe njëherazi kandidati për deputet i PS-së në Qarkun e Fierit, Gramoz Ruçi deklaroi sot se me fitoren e...

Recent Comments