Kartëmonedhat ndryshojnë pamje, Banka e Shqipërisë prezanton serinë e re

Banka e Shqipërisë prezantoi serinë e re të kartëmonedhave shqiptare, në një ceremoni të veçantë të organizuar me këtë rast. Sipas Bankës së Shqipërisë, prezantimi i kësaj serie përbën një ngjarje shumë të rëndësishme, një moment të veçantë, jo vetëm për Bankën e Shqipërisë, por për gjithë shtetin shqiptar. Pas më shumë se 20 vite […]

Continue Reading

Serra në Divjakë, më e madhja në Ballkanin Perëndimor, prodhon çdo vit mbi 15 milionë fidanë

Në Divjakë në një sipërfaqe prej 3,6 hektarësh ndodhet serra më e madhe për kultivimin e fidanëve në Ballkanin Perëndimor, ku prodhohen 15 milionë fidanë çdo vit. Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi, vizitoi “Lisar Seedlings” në Divjakë, një serrë me teknologji moderne holandeze që furnizon me fidanë jo vetëm tregun vendas, por […]

Continue Reading

Banka e Shqipërisë publikon monedhën përkujtimore për Nënë Terezën

Në 3-vjetorin e Shenjtërimit të Nënë Terëzës, Banka e Shqipërisë ka sjellë monedhën e emetuar në vitin 2012, si shenjë përkujtimore për këtë figurë që ka lënë gjurmë në historinë e kombit shqiptar, por edhe në mbarë botën. Kjo monedhë nuk është hedhur ende në treg, ku pritet që ai të zëvendësojë 200-lekëshin prej letre […]

Continue Reading

Emigrantët dhe turistët rrëzojnë euron nën 121 lekë

Monedha e përbashkët europiane e ka rinisur sërish javën e nënçmuar përkundrejt lekut vendas. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë gjatë ditës së sotme një euro është këmbyer mesatarisht me 120.82 lekë, rreth 0.32 lekë më pak se sa fundi i javës së kaluar. Në fillim të javës së kaluar euro preku nivelin më […]

Continue Reading

Fier, emigranti kthehet per te mbrojtur bletarine (Video) – Nga Adriana Mile

Sokol Dhima, dikur një emigrant është kthyer në vendin e tij të lindjes në Fier, për t’iu përkushtuar bujqësisë. Dhima ka ndërtuar një fermë në fshatin Seman, e cila ngjason me një galeri arti, ku shijet e mjaltit dhe ngjyrat e tij, ndërthuren me një mori detajesh artizanale, bimësh aromatike apo frutash te thata. Këtu […]

Continue Reading

Miratohet ndërtimi i centralit me erë në Fier

  Qeveria ka miratuar sot një tjetër leje për ndërtimin e centraleve me erë. Leja për centralin e radhës është dhënë në njësinë administrative Topojë në Fier. Prej muajit prill të këtij viti qeveria ka dhënë disa leje për ndërtimin e centraleve të tilla gjeneruese të energjisë elektrike eolike. Vendimi i plote MIRATIMIN E NDËRTIMIT […]

Continue Reading

Ferma blegtorale model në Fier rrit kapacitetet, prodhon 6,5 tonë qumësht në ditë (Video)

Ferma blegtorale “Tris Alb”, një nga fermat model në Shqipëri, falë mbështetjes nga Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural po rrit kapacitetet e saj prodhuese, duke arritur sot të prodhojë deri në 6,5 tonë qumësht në ditë. Ambientet e kësaj ferme u vizituan sot nga Kryeministri Edi Rama i shoqëruar nga drejtoresha e përgjithshme e […]

Continue Reading

Ministri Çuçi takim me fermerët e rrushit në Libofshë (Foto)

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi, ka bërë një vizitë në Libofshë. Ai ka zhvilluar një takim me fermerët që kultivojnë rrush në sera. “Në Libofshë të Fierit ka një histori suksesi. Disa fermerë po kultivojnë prej vitesh varietete të ndryshme rrushi në serra.Sipërfaqja totale është rreth 20 hektarë ndërsa prodhimi shkon në […]

Continue Reading

Fier, nisin punimet për investimin e kompanisë së mirënjohur koerano-jugore (Video)

Në Fier kanë nisur punimet për stabilimentin e kompanisë koreano-jugore “Yura Corporation” që do të prodhojë pjesë këmbimi për automjetet. Investimi i kompanisë pritet t’i japë një hov ekonomisë dhe zhvillimit në Fier por edhe në rang vendi. I pranishëm në aktivitet, Kryeministri Edi Rama tha se në fazën e parë do të hapen 600 […]

Continue Reading

Mbyllet ankandi i Albpetrol, fitues “Al Global Oil” me ofertë rreth 30 milionë USD

“Al Global Oil” që vitin e shkuar bleu rafinerinë e bitumit të ARMO-s në Fier ka bërë edhe ofertën më të lartë për blerjen e mbi 75 mijë tonëve naftë bruto të nxjerrë në ankand nga kompania publike Albpetrol. Kjo e fundit njoftoi se ishin të paktën katër kompani që bënë oferta për të marrë […]

Continue Reading