Kush jane me te pasurit e Shqiperise? Ja ku renditet Fieri

Ndonëse zyrtarisht të varfër, shqiptarët arrijnë të kursejnë, duke lënë mënjanë kënaqësitë e jetës, duke pasur ndihmën e të afërmeve emigrantë, apo dhe duke marrë të ardhura nga aktivitetet informale, që nuk janë të pakta. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë bëjnë të ditur, se në fund tëtremujorit të parë 2019, individët kishin të depozituara […]

Continue Reading

Deri ne 15 vjet heqje lirie prodhuesve që mashtrojnë me sigurinë ushqimore

Deri në 15 vjet heqje lirie do të jetë dënimi penal për të gjitha ata sipërmarrës, prodhues apo fermerë të cilët do të mashtrojnë me produktet ushqimore. Ndryshimet e reja në Kodin Penal në lidhje me sigurinë ushqimore u prezantuan dje për grupet e interesit nga Ministri i Bujquesisë dhe Zhvillimit Rural, Blendi Çuçi, ku […]

Continue Reading

Nga emigrant në investitor, historia e Besnikut nga Plyku i cili prodhon domate për eksport

Besnik Bogdani nga fshati Plyk i Fierit, pas 20 vjetësh në emigracion, ka gjetur suksesin në vendlindje. I kthyer para 4 vjetësh nga Greqia, ai vendosi të investojë kursimet e veta në sera. Pas vështirësive të shumta, më në fund, ia arriti qëllimit kur aplikoi në skemën kombëtare të mbështetjes për bujqësinë, përmes së cilës […]

Continue Reading

Frakull, inagurohet qendra e grumbullimit bujqësor “Doni Fruits”

  Tashmë banorët e Frakullës dhe gjithë zonës përreth, do kenë një mundësi më tepër për të shitur produktet e tyre bujqësore. “Doni Fruits”, është një prej emrave më të njohur të rajonit në grumbullimin, ruajtjen, distribuimin dhe eksportit të frutave, perimeve dhe agrumeve, gjë e cila do nxisë dhe ndikojë direkt në punësimin e […]

Continue Reading

Kompania koreane investim prej 6.5 milion euro në Fier. Mbi 500 të punësuar që në fazën e parë.

Kompania koreane “Yura Corporation” një ndër kompanitë lider në botë për prodhimin e elementeve elektrike të automjeteve, pas një viti negociatash më në fund do të hyjë në tregun shqiptar. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, do të nënshkruajë një Kontratë Enfiteoze (për përdorim dhe zhvillim të zonës me përparësi zhvillimin), me kompaninë koreano-jugore […]

Continue Reading

Fier, e sapodiplomuar në Menaxhim Biznes, punësohet pasi aplikon në Zyrat e Punës

Një vajzë e sapodiplomuar në degën Menaxhim Biznes, u punësua pas aplikimit në Zyrat e Punës në qytetin e Fierit. Zyra e Punës Fier bën me dije se Jonida Mehmeti, u paraqit për herë të parë në muajin Gusht, me interesin për të gjetur një punë. Ajo ishte e sapodiplomuar për Menaxhim Biznesi. Për rastin […]

Continue Reading

Frakull, fillon turi i dëgjesave për projektbuxhetin e 2019 (Foto)

Bashkia e Fierit ka nisur turin e dëgjesave publike për projektbuxhetin e vitit 2019. Ndalesa e para e këtij procesi diskutimi ka qenë Frakulla, , ku pjesë e rëndësishme ishte edhe trajtimi i problematikave të zgjidhura dhe atyre që duhet të zgjidhen. Kryetari i bashkisë Fier, Armando Subashi, i shoqëruar nga nënkryetarët, administratori i përgjithshëm […]

Continue Reading

‘Aplikoni duke filluar nga 30 Nëntori’, Rama ka një ftesë për shqiptarët (Video)

Kryeministri Rama e ka nisur diten me nje ftese per gjithe shqiptaret e interesuar qe duan te perfitojne nga programet mbështetëse në bujqësi. Me nje video informuese, postuar ne faqen e tij ne Facebook, Rama fton te interesuarit te aplikojne filluar nga 30 Nëntori me projektet tuaja për zhvillimin e fermës e të ekonomisë në […]

Continue Reading

Fier, nisin sot punimet për seksionin detar të TAP në Shqipëri

Në Seman, Fier nisin sot punimet për ndërtimin e seksionit detar të Gazsjellësit Trans Adriatik (TAP), me gjatësi 105 km. Ky seksion do të lidhë segmentin shqiptar të TAP me atë italian. Kjo fazë u inaugurua me një ceremoni me pjesëmarrjen e Kryeministrit Edi Rama, ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, kryetarit të Bashkisë […]

Continue Reading

Ambasadorja e Kinës dhe Subashi vizitë tek Bankers, drejtori ekzekutiv: Do investojmë 150 mln dollarë vitin që vjen

Ambasadorja e Kinës, Jiang Yu dhe kryetari i bashkisë së Fierit, Armando Subashi, zhvilluan një vizitë zyrtare në ambientet e kompanisë më të madhe të naftës, Bankers Petroleum. Kompania, e cila operon për më shumë se 15 vitesh në fushën e naftës së Patos-Marinzës, që nga viti 2016 është blerë nga kompania kineze Geo-Jade. Gjatë […]

Continue Reading