Amazona po lëngon, ‘mushkëria’ e botës në flakë! (Foto)

Amazona po lëngon! Mushkëria e botës”, “shtëpia” e qindra specieve të pazakonta bimore dhe shtazore, është në rrezik nga flakët e zjarrit që po përpijnë gjithçka u del përpara. Amazona po lëngon! Mushkëria e botës”, “shtëpia” e qindra specieve të pazakonta bimore dhe shtazore, është në rrezik nga flakët e zjarrit që po përpijnë gjithçka […]

Continue Reading

Fushat me grurë të Myzeqesë, të përskuqura nga lulëkuqet (Foto)

Jemi në maj, pranvera tashmë ka fituar pushtetin e vet dhe natyra luan me një spektakël të vërtetë ngjyrash. Një atmosferë krejt ndryshe dashamirësve të natyrës janë duke ua ofruar fushat me grurë të përskuqura nga lulëkuqet, me ngjyrën e tyre të ndezur të cilat duket sikur i buzëqeshin pranverës. Janë simbol i qetësisë, gjumit […]

Continue Reading

Hakeri serb zbulon fotot e rralla të NATO-s, edhe dy pamje nga Fieri

Në foto dy fëmijë të kampit të refugjatëve në Fier, të cilët shohin shkarkimin e ndihmave nga helikopterët e NATO-s, 13 maj 1999. Kanë kaluar 20 vjet nga nisja e bombardimeve mbi  ushtrinë serbe nga aeroplanët e NATO-s në fushatën humanitare për të ndaluar vrasjet dhe dëbimin e shqiptarëve nga Kosova. Ndonëse deri më tani […]

Continue Reading

Fieri #10YearChallenge (Foto-Pjesa 1)

  Neper rrjetet sociale aktualisht eshte duke u perhapur me shpejtesi nje trend i ri. Facebook, Instagram dhe Twitter po ”shperthejne” ne postime #10YearChallenge, bashkim fotosh nga 2009 dhe 2019. Ne te jane perfshire edhe shume njerez te famshem me postimet e tyre. Menduam qe pjese e kesaj sfide te behet edhe portali #fierisot.com, me […]

Continue Reading

Fieri vishet kuqezi, qytetarët nxjerrin flamujt në ballkone (Foto)

Festat e Nentorit po afrojne dhe atmosfera e krijuar ne qytet mban ngjyrat kuqezi. Si cdo vit Bashkia e qytetit ka vendosur flamurin tone kombetar ne rruget kryesore te qytetit. Por pervec kesaj, shume qytetare kane shpalosur flamurin tone kombetar ne dritaret dhe ballkonet e tyre kudo neper Fier. Shpresojme qe ne ditet ne vijim […]

Continue Reading

Përshëndetje nga Fieri! Qyteti i transformuar totalisht. (FOTOGALERI)

Fieri, padyshim është qyteti që po transformohet më shumë vitet e fundit. Investimet e kryera gjatë këtyre viteve kanë prekur thuajse çdo lagjje e rrugë të qytetit. Parku Qëndror, parku pranë ”Bar Rinia”, lulishtet te bulevardi ”Jakov Xoxa”, shkollat ”Janaq Kilica”, ”Perikli Ikonomi”, ”Jakov Xoxa”, ”Andon Xoxa”, ”Petro Sota”, etj, rrugët ”Ramiz Aranitasi”, ”Dervish Hekali”, […]

Continue Reading

Do të mahniteni nga këto foto të realizuara nga ky fotograf fierak

Ariol Callo, edhe pse i ri ne moshe, numeron plot 20 vite eksperience ne fushen e fotografise dhe videokamerave. Ai eshte padyshim nje prej fotografeve me te kerkuar ne qytetin e Fierit, per evente te ndryshme, sidomos ne ceremonite martesore te cilat kulmojne ne sezonin e veres. Ne po ju tregojme disa prej fotove te […]

Continue Reading

Aromë pranverore në qytet, lulet shumëngjyrëshe pushtojnë Fierin (FOTO)

Fieri është duke iu rikthyer traditës, kur dikur njihej si ”qyteti i luleve”. Një dëshmi e punës së përditshme që Ndërmarja e Gjelbërmit në Bashkinë Fier po bën për shtimin e sipërfaqeve të gjelbërta dhe për pasurimin e tyre me pemë të ndryshme dhe lule shumëngjyrëshe. Vlen për tu përmendur fakti se qytetarët fierakë i […]

Continue Reading