Tuesday, September 22, 2020
Home Histori

Histori

112 vite më parë, hapej shkolla shqipe në Libofshë, e para në Myzeqe

Libofsha ka qene epiqendra e Myzeqese per levizjen politike dhe luften per çlirim kombetar gjate rilindjes kombetare. Pikerisht per kete autoritetet osmane,...

Kryengritja e Fierit e 14 gushtit 1935. Një përshkrim i kësaj ngjarje të ndodhur 85 vjet më parë – Nga Ilirjan Gjika

1: Në periudhën midis dy luftërave botërore të gjitha vendet e Ballkanit u karakterizuan nga paqëndrueshmëria politike dhe lufta për pushtet midis...

“Ura e Kishës”, ura me kurriz të drejtë mbi Gjanicë: Tradita e vjetër që nuk ekziston më (Foto)

Arkitekti Artan Shkreli ka publikuar një foto të rrallë ku shihet ''Ura e Kishës'' mbi Gjanicë. Përmes një...

Pse e lakmojnë grekët dhe serbët Myzeqenë? – Nga Naun Kule

Myzeqeja-prikë e tri nuseve princesha… Pretendimet greko-serbe për këtë thesar të mbarë shqiptarëve. Libofsha, “Principata e Aleksandrit”!? Libofsha, njëra nga qendrat më...

Incidenti i majit 1981, raketa që plasi në Fier

Nga Kiço Thanasi/Në fshatin Krapës të Fierit, në vendin e quajtur Qafa e Lalarit, në majën më të lartë të një kodre...

”Pisha e Vetmuar” ne Shen Pjeter dhe historia qe ajo fsheh

Rrugës për në plazhin e Darëzezës, në fund të fshatit Shënpjetër, syri të kap lehtësisht një pishë që të tërheq vëmendjen me...

Origjina e fjalës “Shqipëri” – Pse bota na quan “Albania”?

Nga Eqerem Çabej Shqiptari i thotë vetes shqiptar, vendit të vet Shqipëri, Shqipni, po populli njihet në botë, sikundër...

Natyra, tregtia, pasuria, qytetet, Përshkrim i Shqipërisë natyrale, 122 vite më parë

…Ja si e përshkruan atë Lumo Skëndo në vëllimin e dytë të “Kalendarit Kombiar” të vitit 1898 Zylyftar Hoxha

Ruzhdija, zona kodrinore e natyrës së bukur – Nga Ilirjan Gjika

Në zonën kodrinore të bashkisë Patos, ulliri, ka një traditë të vjetër kultivimi që nga periudha antike. Gjetja e dhjetëra amforave të...

Shqiptarja që ‘magjepsi’ aristokracinë e Vjenës

Nga sallonet mondane, në kampin e internimit në Kavajë, atje ku humbi njërën prej vajzave në moshë të re e ku kaloi...

Shqiptarja me bukuri të rrallë, që u shpall ”Miss Bota” e pakurorëzuar (Foto)

Panteoni i bukurisë femrore të shekullit XX nxori në pah disa gra të bukura që asnjë shekull pasardhës nuk ka për ta...

Pema e rrallë 145 vjeçare, sot kërkon shpëtim

Dëshmia e Moikom Zeqos: “…Do të përmend me nderim mikun tim, shkencëtarin e bujqësisë Ahmet Osja, i cili qe i pari që...

Most Read

Shifrat/ Rama shpall vendimin: Zero tatim fitimi për biznesin e vogël dhe zero TVSH deri në 10 mln lekë të reja xhiro

Zero tatim fitimi për biznesin e vogël (deri 14 mln lekë të reja xhiro) dhe zero tvsh deri në 10 mln lekë...

Ekspertja e ISHP tregon skenarët: Kur mund të mbyllen shkollat

Me hapjen e shkollave, ekspertët e shëndetit publik deklaruan se do të kishte rritje të numrit të infektimeve. Por ka kaluar vetëm...

Kek pa miell dhe sheqer – Përbërësit sekret të një ëmbëlsire të shëndetshme

Kjo është receta që çdo amvisë duhet të ketë patjetër në listën e recetave të ëmbla të saj. Pa...

E pazakontë !! Dashurohet me njerkun, z hduket 15 vjeçarja

Një histori e pazakontë dashurie mes një 60-vjeçari dhe një të miture 15 vjeçe, u rrëfye në emisionin Pa Gjurmë, në Report...