HomeHistori

Histori

Qeveria vendos: Kush kultivon mbi 1 hektar grurë përfiton 300 mijë lekë subvencion!

Qeveria ka vendosur të mbështesë prodhimin e grurit në këtë periudhë të vështirë për shkak të luftës në Ukrainë. Ministrja Krifca ka bërë me dije se kush kultivon mbi 1 hektar grurë përfiton 300 mijë lekë subvencion. “1.2 milardë lekë i shtohen buxhetit të skemës...

Vendimi i fundit i qeverisë/ Pushime të paguara për punonjësit e administratës që dhurojnë gjak vullnetarisht, përfitojnë dhe qytetarët

Të gjithë punonjësit e administratës që dhuron vullnetarisht gjak, do të marrë dy ditë pushim të paguara nga shteti. Ky është vendimi i fundit i Qeverisë, i komunikuar nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu. Manastirliu tha se objekt i vendimit janë punonjësit e administratës, të cilët...
spot_img

Keep exploring

Pëlhura dhe veshje të vjetra nga rajoni i Qarkut Fier – Nga Ilirjan Gjika

Pëlhura më e vjetër në Shqipëri vjen nga krahina e Mallakastrës. I tillë është...

Apolonia në shkrimet e Marin Barletit – Nga Ilirjan Gjika

Apolonia zë një vend të veçantë në dy veprat e shkrimtarit humanist Marin Barleti...

Hekali, ky ballkon i bukur i Mallakastrës. Shënime udhëtimi për njerëzit dhe natyrën – Nga Ilirjan Gjika

Së bashku me skulptorin Gjergji Toska u nisëm një ditë gushti drejt Hekalit. Artisti...

Akademiku sjell me zë e figurë videon e rrallë: Ja si këndohej himni kombëtar në 1929-ën (Video)

Akademiku dhe etnomuzikologu Vasil Tole ka publikuar një filmim të rrallë të 93-viteve më...

Përkujtohet shkrimtari dhe përkthyesi brilant Jusuf Vrioni, i burgosur nga diktatura

ATSH – I. Vata/ Muzeu Kombëtar “Shtëpia me Gjethe” përkujtoi sot një figurë të...

Një shpjegim nga Faik Konica se çfarë është Dita e Verës/ “Zemra e njeriut shijon një qetësi, një lumturi të ëmbël…”

Është dita në të cilën shtërgjyshërit t’anë, kur s’kish lindur edhe krishtërimi, kremtojin bashkë...

Dita e Verës, historia dhe traditat e një feste të lashtë

14 Marsi është një ditë festive e veçantë në Shqipëri, e cila nuk festohet...

Historiania e njohur shqiptare: Rusinë e fuqizoi vetë perëndimi

Rusia u forcua ne dy shekujt e fundit nga vet perëndimi qe luftoi krah...

Josif Droboniku, rrugëtimi i një artisti – Nga Ilirjan Gjika

Veprat e tij janë tashmë të pav dekshme. Ato tregojnë më mirë se kushdo...

Sot, 554 vite nga vdekja e Heroit Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu

Sot, 17 janar shënohet 554-vjetori i vdekjes së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeut. Gjergj...

Fieri, një histori e shkurtër për 158 vite qytetërim, dhe origjina e emrit të tij – Nga Ilirjan Gjika

I quajtur dikur edhe “qyteti i luleve”, Fieri mund të quhet sot edhe si...

Historia e panjohur e Roza Haxhiut, legjendës dhe “dëshmorit” të futbollit shqiptar, që humbi jetën nga plaga në “betejën” me bullgarët e “Plevenit”

Nga Kevin Haxhiu/ Memorie.al publikon historinë e panjohur të Abdurrahman Haxhiut, pinjoll i një...

Latest articles

Qeveria vendos: Kush kultivon mbi 1 hektar grurë përfiton 300 mijë lekë subvencion!

Qeveria ka vendosur të mbështesë prodhimin e grurit në këtë periudhë të vështirë për...

Vendimi i fundit i qeverisë/ Pushime të paguara për punonjësit e administratës që dhurojnë gjak vullnetarisht, përfitojnë dhe qytetarët

Të gjithë punonjësit e administratës që dhuron vullnetarisht gjak, do të marrë dy ditë...

Njoftim i RËNDËSISHËM për maturantët, hapet sot portali për aplikimin në universitet, ja afati i fundit

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka njoftuar se duke filluar nga dita e sotmë...

Aksident në Fier, makina përplas fëmijën 4-vjeç, shoqërohet shoferi

Një automjet ka aksidentuar një fëmijë 4 vjeç në fshatin Vlosh të Fierit. Fëmija ndodhet...