Thursday, April 22, 2021
Home Histori

Histori

Kryengritja e Fierit e 14 gushtit 1935. Një përshkrim i kësaj ngjarje të ndodhur 85 vjet më parë – Nga Ilirjan Gjika

1: Në periudhën midis dy luftërave botërore të gjitha vendet e Ballkanit u karakterizuan nga paqëndrueshmëria politike dhe lufta për pushtet midis...

“Ura e Kishës”, ura me kurriz të drejtë mbi Gjanicë: Tradita e vjetër që nuk ekziston më (Foto)

Arkitekti Artan Shkreli ka publikuar një foto të rrallë ku shihet ''Ura e Kishës'' mbi Gjanicë. Përmes një...

Pse e lakmojnë grekët dhe serbët Myzeqenë? – Nga Naun Kule

Myzeqeja-prikë e tri nuseve princesha… Pretendimet greko-serbe për këtë thesar të mbarë shqiptarëve. Libofsha, “Principata e Aleksandrit”!? Libofsha, njëra nga qendrat më...

Incidenti i majit 1981, raketa që plasi në Fier

Nga Kiço Thanasi/Në fshatin Krapës të Fierit, në vendin e quajtur Qafa e Lalarit, në majën më të lartë të një kodre...

”Pisha e Vetmuar” ne Shen Pjeter dhe historia qe ajo fsheh

Rrugës për në plazhin e Darëzezës, në fund të fshatit Shënpjetër, syri të kap lehtësisht një pishë që të tërheq vëmendjen me...

Origjina e fjalës “Shqipëri” – Pse bota na quan “Albania”?

Nga Eqerem Çabej Shqiptari i thotë vetes shqiptar, vendit të vet Shqipëri, Shqipni, po populli njihet në botë, sikundër...

Natyra, tregtia, pasuria, qytetet, Përshkrim i Shqipërisë natyrale, 122 vite më parë

…Ja si e përshkruan atë Lumo Skëndo në vëllimin e dytë të “Kalendarit Kombiar” të vitit 1898 Zylyftar Hoxha

Ruzhdija, zona kodrinore e natyrës së bukur – Nga Ilirjan Gjika

Në zonën kodrinore të bashkisë Patos, ulliri, ka një traditë të vjetër kultivimi që nga periudha antike. Gjetja e dhjetëra amforave të...

Shqiptarja që ‘magjepsi’ aristokracinë e Vjenës

Nga sallonet mondane, në kampin e internimit në Kavajë, atje ku humbi njërën prej vajzave në moshë të re e ku kaloi...

Shqiptarja me bukuri të rrallë, që u shpall ”Miss Bota” e pakurorëzuar (Foto)

Panteoni i bukurisë femrore të shekullit XX nxori në pah disa gra të bukura që asnjë shekull pasardhës nuk ka për ta...

Pema e rrallë 145 vjeçare, sot kërkon shpëtim

Dëshmia e Moikom Zeqos: “…Do të përmend me nderim mikun tim, shkencëtarin e bujqësisë Ahmet Osja, i cili qe i pari që...

NY Times sjell veçoritë e shqiptarëve/ Ja çfarë mendonin amerikanët më 1911 për shqiptarët

Një vajzë e re, emri i së cilës përkon me emrin e Vajzës së Orleansit, tani është në këngët e kënduara nga...

Most Read

Artistja që kandidon për Fierin nga lista e PD: Do të mbështes njerëzit e thjeshtë, cila është sfida ime

Lista shumëemërore e kandidatëve për deputetë e Partisë Demokratike dhe aleatëve të saj përmban profile dhe profesione të ndryshme. Një prej tyre...

Mehmetaj: Hoqën me forcë posterat e LSI-së se do të vinte Rama

Kandidatja për deputete e LSI-së Kejdi Mehmetaj u shpreh se në Fier kësaj partie i është kërkuar që heqë posterat nga godina...

Rama: Shqipëria kampione e Ballkanit në turizëm, bujqësi e agroturizëm

 Nga Fieri, kryeministri Edi Rama tha sot se Shqipëria i ka të gjitha mundësitë për tu bërë kampione në Ballkan në fushën...

Rama: Ju bëni 11 mandate në Fier unë do të bëj 110 herë më shumë për ju

Kryetari i Kuvendit dhe njëherazi kandidati për deputet i PS-së në Qarkun e Fierit, Gramoz Ruçi deklaroi sot se me fitoren e...