Thursday, April 22, 2021
Home Histori

Histori

Tezat historike të akademikut bavarez, Jakob Philipp Fallmerayer dhe e kaluara shqiptare: Në Greqi nuk rrjedh gjaku grek

Nga: Dorian KoçiTezat historike të akademikut bavarez, Jakob Philipp Fallmerayer, tronditën mendimin historik evropian në gjysmën e dytë të shekullit të XIX....

Epidemitë e së kaluarës, vështrim historik mbi kërcënimin dhe rrezikun që kanosi shqiptarët

Është viti 1812. Epidemia e murtajës e shpërhapur nga Thesalia po i avitej edhe Janinës. Nga qyteti që tek udhëpërshkruesit e kohës...

Historia e qyetit te Fierit

Historia e Qytetit​​​​​​​Origjina e qytetit të Fierit shkon në shekullin e VI-të p.e.s. me qytetin antik të...

Foto e rrallë ajrore e Fierit të vitit 1936. Shikoni krahasimin atëherë dhe sot

Nje foto e Fierit qe ndoshta nuk e keni pare kurre, eshte e vitit 1936 dhe eshte e bere nga nje aeroplan...

ÇAMIKO-ja, vallja që …..”PUSHTOI”…..greqinë ! (Shkrim nga Ervin Fetahu)

Ndjenja, mbështjellësja e qënies sonë… misteri dhe burimi i gjithë energjive rrezonuse, e sakaq njeriu përpiqet të shkarkojë energjitë e akumuluara nëpërmjet...

Leon Rei, Francezi me zemër shqiptare – Nga Ilirjan Gjika

Një kujtesë për arkeologun që nxori në dritë Apoloninë. Të nxitur nga zbulimet e suksesshme të austriakëve...

Nuk ka ”xheneral” në Myzeqe – Nga Nuri Plaku

Nuk ka xheneral në Myzeqe, jooo!- thoshte shpesh Avram Bardhi dhe kjo thënie proverbiale e shprehur me...

Kryengritja e Fierit e 14 gushtit 1935. Një përshkrim i kësaj ngjarje të ndodhur 84 vjet më parë – Nga Ilirjan Gjika

1: Në periudhën midis dy luftërave botërore të gjitha vendet e Ballkanit u karakterizuan nga paqëndrueshmëria politike...

Plakallarët e “Egnatias” – Nga Ilirjan Gjika

Ata banojnë në Kuman, një fshat buzë rrugës automobilistike, në hyrje të qytetit të Roskovecit. Aty kanë...

Manastiri i Kolkondasit dhe Ali Pashë Tepelena – Ilirjan Gjika

Përgjatë fushës së Myzeqese dhe vetëm dhjetë kilometra në veri të qytetit të Fierit ndodhet Kolkondasi, pjesë e njësisë administrative Libofshë të Bashkisë Fier....

Shënime nga Myzeqeja e vitit 1922

Tafi l Boletini (1888-1970) ishte njëri nga nipat e shumtë të Isa Boletinit të famshëm. Vetëm rastësia bëri që edhe ai të mos mbetej...

Tre vrasjet e Uniformës së Gjeneralit – Nga Arben Velo

Rrallë në mos asnjëherë ka ndodhur që një uniformë ushtarake, të jetë kthyer në një lloj vrasësi, duke zëvendësuar misionin e atij që e...

Most Read

Artistja që kandidon për Fierin nga lista e PD: Do të mbështes njerëzit e thjeshtë, cila është sfida ime

Lista shumëemërore e kandidatëve për deputetë e Partisë Demokratike dhe aleatëve të saj përmban profile dhe profesione të ndryshme. Një prej tyre...

Mehmetaj: Hoqën me forcë posterat e LSI-së se do të vinte Rama

Kandidatja për deputete e LSI-së Kejdi Mehmetaj u shpreh se në Fier kësaj partie i është kërkuar që heqë posterat nga godina...

Rama: Shqipëria kampione e Ballkanit në turizëm, bujqësi e agroturizëm

 Nga Fieri, kryeministri Edi Rama tha sot se Shqipëria i ka të gjitha mundësitë për tu bërë kampione në Ballkan në fushën...

Rama: Ju bëni 11 mandate në Fier unë do të bëj 110 herë më shumë për ju

Kryetari i Kuvendit dhe njëherazi kandidati për deputet i PS-së në Qarkun e Fierit, Gramoz Ruçi deklaroi sot se me fitoren e...