Thursday, April 22, 2021
Home Histori

Histori

Muhaxhirët e Myzeqesë

Nga Jovan Jano   Si rezultat i kryengritjeve shqiptare në Kosovë kundër serbëve janë ndërmarrë ekspedita ndëshkimore nga ana e serbëve kundër shqiptareve deri në spastrim...

Godina e Bishanakës, vatra historike e qytetit të Fierit – Nga Nuri Plaku

Në Fier kanë qenë disa ndërtesa të njohura qeveritare të cilat përbënin inventarin e objekteve me vlera historike për qytetin. Një e tillë ka...

Fieri në revistën ”Ylli” (FOTO)

Revista ''Ylli'' ka qenë një revistë e përmuajshme politiko-shoqërore dhe letraro-artistike që botohej në vitet e rregjimit komunist. Duke qenë revista më kryesore e...

1971 / Teatri ”Bylis” në ditën e inagurimit (VIDEO)

Teatri "Bylis" u krijua në vitin 1971 nga bashkimi i trupës amatore të teatrit dramatik me një grup aktorësh të rinj të sapo diplomuar,...

Pse e lakmojnë grekët dhe serbët Myzeqenë? (Nga Naun Kule)

Myzeqeja-prikë e tri nuseve princesha… Pretendimet greko-serbe për këtë thesar të mbarë shqiptarëve. Libofsha, “Principata e Aleksandrit”!? Libofsha, njëra nga qendrat më të lashta...

Aleksandër Kondo, fieraku që u kthye në legjendë (FOTO)

  Aleksandri lindi ne Fier me 22 Prill 1960. Ne moshen 7 vjecare filloi shkollen ne klasen e pare ne qytetin e Librazhdit, ndersa klasen...

1941, ”Gërmimet në Apoloninë e Ilirisë” (FOTO)

Arkeologu Pellegrino Claudio Sestieri i ka kushtuar një artikull të gjatë dhe interesant qytetit të lashtë të Apolonisë. Pellegrino Claudio Sestieri është autor i një...

100 Foto të vjetra të Fierit

Në ritmin e furishëm të jetës moderne, është e lehtë të harrosh të kaluarën tonë dhe përpjekjet e brezave para nesh për të ndërtuar...

Histori /Incidenti i majit 1981, raketa që plasi në Fier

Nga Kiço Thanasi/Në fshatin Krapës të Fierit, në vendin e quajtur Qafa e Lalarit, në majën më të lartë të një kodre në një...

Most Read

Artistja që kandidon për Fierin nga lista e PD: Do të mbështes njerëzit e thjeshtë, cila është sfida ime

Lista shumëemërore e kandidatëve për deputetë e Partisë Demokratike dhe aleatëve të saj përmban profile dhe profesione të ndryshme. Një prej tyre...

Mehmetaj: Hoqën me forcë posterat e LSI-së se do të vinte Rama

Kandidatja për deputete e LSI-së Kejdi Mehmetaj u shpreh se në Fier kësaj partie i është kërkuar që heqë posterat nga godina...

Rama: Shqipëria kampione e Ballkanit në turizëm, bujqësi e agroturizëm

 Nga Fieri, kryeministri Edi Rama tha sot se Shqipëria i ka të gjitha mundësitë për tu bërë kampione në Ballkan në fushën...

Rama: Ju bëni 11 mandate në Fier unë do të bëj 110 herë më shumë për ju

Kryetari i Kuvendit dhe njëherazi kandidati për deputet i PS-së në Qarkun e Fierit, Gramoz Ruçi deklaroi sot se me fitoren e...