Fier-Barleta, urë ku kalon bashkëpunimi – Nga Arben Velo

Qytetet, ashtu si edhe njerëzit, japin dhe marrin nga njëri-tjetri. Kjo thënie i shkon për shtat barletasve dhe Barletës, këtij qyteti të zonës së Pulias, në Itali. Teksa hyjmë në mbrëmje dhjetori, në rrugët e tij, mes ndërtesave të ftohta të ngritura me mur guri të ftohtë të skalitur, me moshë ndoshta edhe mijëravjeçare, ngrohur […]

Continue Reading

Pojani, fshati që fsheh Apolonia (Video)

Këtë herë emisioni ”Fshtrat e Shqipërisë” i televizioniit ”Top Channel” ishte në fshatin Pojan, portën hyrëse për në Apoloni. Pojan në Fier, është porta hyrëse drejt Apollonisë. Por sa e njohim dhe sa dimë ne për të? Çfarë thonë banorët dhe si jetojnë? Përse askush nuk ndalon aty, por të gjithë shkojnë vetëm drejt qytetit […]

Continue Reading

Gati projekti për restaurimin e kishës së Shën e Premtes në Povelçë

Instituti i Monumenteve të Kulturës ka hartuar projektin “Ndërhyrje restauruese në Kishën e Shën e Premtes” në fshatin Povelçë, Fier, monument kulture i kategorisë I. Projekti i miratuar në Këshillin Kombëtar të Restaurimeve parashikon ndërhyrje restauruese dhe konservuese në elementët konstruktivë të kishës. Instituti i Monumenteve të Kulturës mirëpret çdo bashkëpunim dhe mbështetje që kontribuon […]

Continue Reading

Peshtani, një Bordo e vogël – Nga Ilirjan Gjika

  Reportazh/Ndoshta fjala Peshtan është me origjinë shqipe që do të thotë peshë, dmth një vend që ka mbajtur peshë të rëndësishme përgjatë historisë. Dikur në regjistrin turk të vitin 1431, Peshtani përmendet si një fshat me 80 shtëpi, i përmendur për vreshtarinë dhe ullirin, dy degët kryesore të ekonomisë bujqsorë, origjina e së cilave […]

Continue Reading

”AURA”, shije ”Made in Frakulla” në vazot me gogozhare (Video) – Nga Adriana Mile

Jo të gjithë e dinë, se në Frakull ekziston një fabrikë fantastike e përpunimit të prodhimeve të fushës së kësaj zone. Dhe prodhon gogozharet dhe salcat më të kërkuara në tregun e huaj. “Aura” është një nga fabrikat e pakta në hapësirën territoriale të Bashkisë së Fierit që si lëndë të parë ka prodhimet e […]

Continue Reading

Nisma e Manastirliut për vizita dhe syze falas, përfitojnë edhe banorët e Shtëpisë së të Moshuarve në Fier

58 të moshuar në Shtëpinë e të Moshuarve në Fier kryen vizitat e specializuara okulistike dhe u pajisën me syze të posaçme sipas nevojës. Pas Shtëpive të të Moshuarve në Tiranë, Kavajë, Gjirokastrës dhe Shkodër, nisma e ndërmarrë nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për vizita të specializuara dhe syze falas vijoi në Shtëpinë […]

Continue Reading

DYSHIMET/ Martesa e dështuar dhe jeta në rrugë e Anxhela Meçanit. Pista ku po heton policia italiane

Detaje të reja mësohen pas ngjarjes së rëndë të ndodhur pak ditë më parë në Itali, ku shqiptarja Angela Meçani u hodh nga një makinë në ecje e sipër në Torino dhe gjeti vdekjen një ditë më pas në spital (e diel 10 qershor). “La Stampa” shkruan sot se vajzës i është gjetur një dokument […]

Continue Reading

INTERVISTA/ Babai i Anxhela Meçanit që u masakrua në Itali: Iku me një djalë, s’po tërheq dot trupin!

Babai i Anxhela Meçanit, vajza e cila u dhunua dhe më pas u hodh nga dritarja e një automjeti në lëvizje në Itali, duke i shkaktuar vdekjen, kanë reaguar për ngjarjen e rëndë. Në një intervistë për gazetarin Evis Kuçi e ‘News24’ dhe ‘BalkanWeb’ Dritan Meçani kërkoi drejtësi dhe zbardhjen e ngjarjes. Mes dhimbjes që […]

Continue Reading

“Shqiptarët për shqiptarët” risjellin historinë e Admirit të verbër, Elvis Naçi i jep lajmin e mirë (Video)

Emisioni “Shqiptarët për shqiptarët” risollën historinë e Admir Hasanit në fshatin Cerven të Fierit . Kur ishte 7 vjeç i ndodhi një fatkeqësi, humbi papritur shikimin. Admiri ishte në klasë të dytë kur një pakujdesi shëndetësore i kushtoi dritën e syve. Admirin e kafshoi një qen në rrugë. Shkoi me të atin për të bërë […]

Continue Reading

Çudia ne Fier: Mjeku transformon spitalin me shpenzimet e veta (Foto)

Mjeku neurolog Roel Zoga i cili punoi per disa vjet ne spitalin Rajonal te Fierit, ka lene nje trashegimi shume te pasur ne pavionin ne te cilin punoi ne katin e trete te spitalit. Ai per disa vjet ka shpenzuar parate e tij duke rregulluar komplet katin e trete te godines se spitalit. Perfshire korridorin, […]

Continue Reading