Pavlina Llaci, kapitenia e Kombëtares që çmendte rusët në pistën e vallzimit

Nga Uvil Zajmi Një vajzë e re, e bukur, elegante, sportiste, por edhe balerinë e aktore, një “Miss”, i vërtetë. Cila ishte simpatikja shqiptare, që çmendi sovjetikët kur vallëzonte? Ishte tërheqëse, jo vetëm kur luante, por mbi të gjitha shumë e bukur, me trup elegant e flokët e zeza, që shoqëronin çdo lëvizje të saj. […]

Continue Reading

Një fierake kampione e qitjes në Florida të SHBA-së

Është 18 vjeçe,  me origjinë nga Fieri, por sot mban titullin e vetme “Kampione e shtetit të Floridas në qitje”. Madje një nga armët e ushtrisë së Floridas mban emrin e saj: “Hila”. Nuk është vetëm kampione në qitje, ku rendit medalje të shumta, por edhe nxënëse e shkëlqyer. Kjo është fierakia kampione Anxhela Dritan […]

Continue Reading

Skulptori nga Fieri që ktheu shtëpinë tij në muze pikturash e skulpturash (Video)

Piktori dhe skulptori i njohur nga Fieri, Shkëlqim Meçaj me një eksperiencë prej dekadash në profesionin e tij, ka kthyer shtëpinë e tij në muze pikturash dhe skulpturash unike e të veçanta.Emisioni “Ne Shtëpinë Tone” ka realizuar një guide në këtë mini muze dhe ju sjell shumë fakte interesante përmes pikturës dhe Skulpturës.

Continue Reading

Shkencëtarja fierake që po shkëlqen në Zvicër

Fierakët vijojnë të shkëlqejnë në çdo fushë të jetës. Rasti më i fundit është ai i Indrit Sinanaj, e cila po renditet nder shkencetaret me te rendesishem ne bote. Punimi i saj në fushën e neuroshkencës ka tërhequr vëmendjen e mediave më prestigjioze zviceriane. Ishte pasioni i saj i madh për neuroshkencën dhe misteret e […]

Continue Reading

Aktori Arqile Lipe flet me nostalgji për vitet e arta të estradës së Fierit

Në vitet 80-të estrada e Fierit ishte në kulmin e humorit shqiptar. Mjafton të këndohet refreni i parodisë “Rrofsh o Malo që na ftove” dhe menjëherë në mendje të vjen aktori Arqile Lipe. Përmes emisionit “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço aktori kujtoi vitet e arta të estradës së Fierit. “Në atë […]

Continue Reading

Historia e të riut nga Fieri: Në Shqipëri isha ngelës, sot bashkëpunëtor shkencor në parlamentin gjerman

Intervistë e DW shqip me Henri Haxhirajn, 26 vjeçar nga Fieri, i cili, siç thotë, ka qenë “ngelës” në Shqipëri, ndërsa sot punon si bashkëpunëtor shkencor në parlamentin gjerman (Lexo këtu: Henri Haxhiraj një histori suksesi. Fieraku ambicioz që po prek majat në Gjermani.) DW shqip: Studentët shqiptarë ende vazhdojnë të bokojtojnë mësimin dhe i rifilluan […]

Continue Reading