Monday, August 3, 2020
Home Personazh

Personazh

Historia e të riut nga Fieri: Në Shqipëri isha ngelës, sot bashkëpunëtor shkencor në parlamentin gjerman

Intervistë e DW shqip me Henri Haxhirajn, 26 vjeçar nga Fieri, i cili, siç thotë, ka qenë "ngelës" në Shqipëri, ndërsa sot punon si...

Sot, ditëlindja e aktorit të shquar Luftar Paja

Aktori i shquar i skenes dhe ekranit, ''Artisti i Popullit'' Luftar Paja u lind ne Gorishove ne 1 dhjetor 1941. Pas mbarimit te shkolles...

Mihal Prifti, një jetë mes këngës dhe folklorit – Nga Ilirjan Gjika

Me ‘’Xha Mihalin’’ takohemi çdo mëngjes rrugëve të Fierit, kur unë nxitoj në ritualin e zakonshëm për të shkuar në punë, ndërsa ai vijon...

Ustai i Myzeqesë në Turqi

Kujtim Senka ka lindur përpara 61 vitesh në fshatin Kallm Buxhak të Fierit, sot jeton në Stamboll të Turqisë. Në Myzeqe atë e njohin...

Intervista / Brunilda Hoxha: Tallavaja po degjeneron identitetin tonë kombëtar dhe shijet e spektatorit

Muzika është një nga treguesit më kryesorë të identitetit kombëtar. Por dëshiroj të shpreh shqetësimin tim, që padashur në kulturën muzikore të kombit tonë...

Muzika është jetë, është ajo me të cilën jam rritur e vazhdoj të jetoj!

Intervistë me pianisten Laura Sopiqoti, ish nxënësen e talentuar të shkollës " Jakov Xoxa". Intervistoi Metila Dervishi -Jeni një pianiste e suksesshme në Itali, pjesë aktive...

Rubrika: ”Personazhet e qytetit tim”/ Kozma Mone, trajneri qe theu tabute – Nga Ilirjan Gjika

Sot ajo eshte nje nga lagjet e shumta te qytetit tone. Por dhe vendi me unikal ne Fier, Shqiperi a Europe. I njohur dhe...

Vasilika Sota – montatorja që u bë tezgjahistja më e famshme e qilimave të mrekullueshëm në Fier – Nga Adriana Mile

Vasilika Sota është sot 63 vjeçe. Banon në lagjen “8 shkurti” të qytetit të Fierit. Që në takimin e parë të lë mbresën e...

Cili është plani i radhës i Gaz Pajës, një unazë apo…? (Video)

Në të vetmen berberanë të Drimadhës, Sandri pohon se ka edhe persoanzhe VIP që e frekuentojnë përvit atë si Gaz Paja dhe Salsano Rrapi....

Delinda Zhupa Disha “Class Gate”

Ajo përpara se të jetë një artiste e vërtetë është një njeri plot pozitivitet, me një zemër të bukur dhe natyrë tepër solare. Energjike...

Zanatçiu fierak: Pavarësisht teknologjisë, puna e dorës nuk zhvlerësohet asnjëherë (Video)

Pavarësisht se kohët e fundit ka pasur një shtim të shkollave profesionale, në Shqipëri zanatet e artizanëve sa vijnë e ulën. Report tv ka...

Erjon Korini, fieraku me zë të fuqishëm që i mungon skenës (Video)

Kengetari fierak Erion Korini eshte shfaqur dje ne emisionin investigativ "Boom" dhe ka treguar per jeten e tij. Erioni tashme punon ne radiotelevizionin Ora...

Most Read

Ja cilat profesione paguhen më shumë në vendin tonë

Kushdo që kërkon të vazhdojë arsimin e lartë, apo të mësojë për një profesion të caktuar, në finale ka si qëllim të...

U akuzua per nje tender, vellai motres: Nuk me ndihmove…!

Rubrika “Shihemi në gjyq”, në Tv Klan solli ditën e sotme historinë aspak të thjeshtë të zotit Gëzim. Ai rrëfeu në studio...

Greqia ndryshon vendimin, lejon fluturime me Shqipërinë

Autoriteti i Aviacionit Civil grek njoftoi zëvendësimin e direktivës së 1 Gushtit lidhur me fluturimet ajrore drejt dhe nga Shqipëria dhe Maqedonia...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti infektohet me koronavirus: Kam kollë, nga sot jam në izolim

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti nëpërmjet...