Dita Kombëtare e Depistimit të Kancerit të Gjirit, marshim sensibilizues në Fier

 Në kuadër të Ditës Kombëtare të Depistimit të Kancerit të Gjirit në Fier u organizua një marshim sensibilizues. Bashkia e Fier iu bashkua sot tubimit sensibilizues organizuar nga njësia vendore e Kujdesit Shëndetësor Fier në kuadër të “Tetorit Rozë”. Në shenjë solidariteti e në vijim të fushatës ndërgjegjësuese për diagnostifikimin në kohë të kancerit të […]

Continue Reading

Sa është ‘doza ekzakte’ e ujit që duhet të pimë në ditë? Pse burrat duhet të konsumojnë më shumë

Jemi mësuar gjithmonë me idenë se në ditë duhet të konsumojmë 2 litra ujë, pasi kjo është ‘doza e duhur’. Kur vjen puna tek shëndeti, uji është instrumenti më i nënvlerësuar për sa i përket vetive të tij kuruese. Nisur që nga hidratimi i lëkurës, tek qetësimi i dhimbjes së kokës dhe deri tek furnizimi […]

Continue Reading

Ja shenjat që tregojnë se trupi juaj ka nevojë për vitaminë D

Vitamina D është një vitaminë e tretshme që ndikon shumë në sistemet e trupit tonë nga sigurimi i furnizimit me kalcium ndaj eshtrave tona, deri tek forcimi i sistemit imunitar. Normalisht e marrim këtë vitaminë nga ushqimet, suplementet dhe rrezet e diellit, por kur diçka shkon keq dhe ne përballemi me mungesën e vitaminës D, […]

Continue Reading

8 shenjat e heshtura të diabetit, ja si ta kuptoni

Studimet e viteve të fundit kanë treguar se 25% e njerëzve me diabet tip 2 as nuk e dinë që vuajnë.Nëse vuani disa nga simptomat dhe shenjat e mëposhtme, bëni mirë të bëni një kontroll për ta kapur në kohë këtë problem shëndetësor e ta trajtoni! Ju ndjeheni të lodhur gjatë gjithë kohës Lodhja e […]

Continue Reading

Ushqimet që ndihmojnë në zhvillimin dhe forcimin e kockave tek fëmijët

Ka shumë faktorë që ndikojnë në gjatësinë e një njeriu, duke filluar nga gjenet, aktiviteti fizik, mënyra e jetesës, ushqyerja etj. Më poshtë do të gjeni disa nga ushqimet më të mira që ndihmojnë në zhvillimin dhe forcimin e kockave: Produktet e qumështit – Djathi, kosi, qumështi janë disa nga produktet me bazë djathore që […]

Continue Reading

Gjashtë Mënyra Për Ta Bërë Kafenë E Mëngjesit Një Pije Të Shëndetshme

Të apasionuarit pas kafesë mburren me faktin se kjo e fundit është e pasur me antioksidantë dhe mund të shmangë një sërë komplikacionesh shëndetësore. Nëse dëshironi të maksimizoni vlerat e kafesë, AgroWeb.org ju jep gjashtë këshilla se si të shijoni ritualin e papërsëritshëm të mëngjesit. Në Fillim Një Gotë Ujë Njerëzit që e nisin ditën […]

Continue Reading

Veshët Tregojnë Problemet e Fshehta të Shëndetit, Këto 8 Faktorë Merrini Seriozisht…

Është një procedurë normale higjienike për të pastruar veshët tanë një herë në disa ditë. Megjithatë, jo të gjithë ne e dimë se dylli ka një funksion mbrojtës dhe mund të tregojë për gjendjen e shëndetit tonë. Me ndihmën e një kunji veshësh, ju mund të kontrolloni ngjyrën e dylli tuaj. Dyll në këtë artikull […]

Continue Reading

Pse Duhet Të Hani Shalqi Çdo Ditë – Dhjetë Arsye Të Forta Për Shëndetin

Shalqini është një nga frutat më të lëngshme e të shëndetshme për organizmin. Ai është jashtëzakonisht i pasur me vitamina, minerale dhe fibër. Përfitimet që njeriu merr nga shalqini janë të mëdha. Më poshtë mund të mësoni nga AgroWeb.org, vlerat e mëdha të shalqinit dhe sigurohuni që të mos të mungojë më në tryezat tuaja.Mund […]

Continue Reading

Të gjithë po ankohen nga gripi i syrit, çfarë është dhe si mund të kurohet

Në vendin tonë po qarkullon një sëmundje që quhet keratokonjutiviti epidemik, ose gripi i syrit në gjuhën popullore. Në përgjithësi ai shkaktohet nga adenoviruset dhe është tepër ngjitës. Transmetimi kryesor është nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë të gishtave me sytë. Zakonisht sytë preken me duar në mënyrë të pavullnetshme rreth 14 herë në ditë. Kjo ndodh […]

Continue Reading

Si të Përdorni të Bardhat e Vezës për Flokët dhe Lëkurën

Mirëmbajtja e lëkurës dhe flokut nuk ka përse të kushtojë një tufë me para. Nëna Natyrë i ka ofruar njeriut një larmi produktesh të cilat e ushqejnë njeriun nga jashtë brenda. Produktet natyrale që njerëzit konsumojnë çdo ditë janë të mira për shëndetin e organizmit por edhe mirëmbajtjen e lëkurës dhe flokëve. I tillë është […]

Continue Reading