Tuesday, November 24, 2020
Home Shëndet

Shëndet

Fuqia që gjendet në lëngun e shegës

Vjeshta është stina që ofron më shumë fruta. Në mesin e tyre janë edhe shegët, të cilat konsiderohen si mjaft të shijshme. Shegët na...

Shenjat që tregojnë se trupi juaj po ju “ulëret” për ndihmë

Trupi ynë është një mekanizëm i përsosur ku shumë gjëra ndodhin në të njëjtën kohë. Dhe nganjëherë na jep shenja se nevojitet ndihmë të...

Ngurtësimi i Mjaltit – Si Qëndron e Vërteta

Shumë njerëz nuk i kuptojnë arsyet që qëndrojnë pas hollimit apo dendësisë së tepruar të mjaltit. Disa njerëz janë të mendimit se mjalti i trashë...

Njihuni me 10 sëmundjet më të “dhimbshme” të njeriut

Guri në veshka dhe dhimbje koke, por jo vetëm. Këtu është lista e gjendjeve më të këqija mjekësore të hartuara nga mjekët dhe bazuar...

Arrat Shqiptare – Vlerat dhe Sëmundjet që Parandalojnë

Një regjim ushqimor i larmishëm dhe i pasur nga arrat mund të parandalojë një sërë sëmundjesh. Arrat janë të afta të frenojnë shumë komplikacione shëndetësore...

Mjaltë Me Spec Djegës – Efektet Fantastike Për Organizmin

A e keni provuar ndonjëherë mjaltin me spec djegës? Është i ëmbël dhe i zjarrtë. Ka një shije, e cila duket sikur të ka munguar...

Kafe Turke Për Një Jetë të Gjatë? – Zbuloni Faktet Shumë Interesante

Çdo mëngjes, amvisat shqiptare përballen me mëdyshje, sfida dhe punë. Përpara se të përballen me këto sfida, tradita e kërkon një filxhan me kafe...

Argjinarja e Myzeqesë – Rizbulimi i Një Historie të Hershme

Mesdheu është vendlindja e argjinares, gjë që shpjegon arsyen përse ajo luan një rol të rëndësishëm në kuzhinën mesdhetare. Argjinaren e gjejmë në mbarë Evropën,...

Fier, rritje e frikshme e të sëmurëve me diabet (Video)

Rajoni i Fierit, i cili ka një popullësi prej 400 mijë banorësh, vitet e fundit po përballet me një problem serioz përsa i përket...

Nëntë arsye të forta se pse duhet të hani një portokall në ditë

I ëmbël, plot lëng, e i shijshëm, portokalli është një ndër frutat më popullorë në botë. Sipas studimeve rezulton se portokalli ka më shumë...

Virozat gjunjëzojnë pediatrinë e Fierit, 100 fëmijë vizitohen çdo ditë

Luhatja e temperaturave dhe fillimi vitit shkollor janë dy faktorët që kanë ndikuar ne shtimin e rasteve të fëmijëve të prekur nga virozat e...

Most Read

Shqiptarët kanë mesatarisht 560 euro kredi për frymë, kryeson Tirana

Shqiptarët kanë mesatarisht 69 mijë lekë ose rreth 560 euro kredi për frymë. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë dhe Instat tregojnë...

Sot, 327 raste te reja dhe 9 humbje jete.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bën të ditur se në 24 orët e fundit është shënuar sërish një rekord infeksionesh.

Zhurmat, rreziku tinëzar që i kanoset çdo ditë njerëzve

Zhurmat dhe tingujt e lartë janë jo vetëm acaruese, por prishin ritmin kardiak të zemrës. Një studim gjerman zbuloi se zhurmat e...

Hipizëm, zhvillohet gara në bregdetin e Darëzezës (Foto)

Sot Darëzeza e Fierit mori një tjetër dimension turistik. Kalorës të apasionuar pas kalërimit nga Fieri, Shqipëria, Kosova, Mali i Zi i...