Tuesday, November 24, 2020
Home Shëndet

Shëndet

Mandarinat kumkat – Frutat e arta për diabetikët

Për diabetikët, portokalli i artë është një nga frutat më të përshtatshme për një kafshatë të ndërmjetme mes vakteve. Ky frut ose...

A shkakton reumatizma temperaturë – Shenjat që duhet të dalloni

Temeperatura është një simptomë e anashkaluar gjatë diagnostifikimit të reumatizmes apo artritit. Zakonisht kur mendojmë për këto sëmundje, simptomat...

Arsyet përse nuk duhet t’i hidhni fijet e bananeve

Banania është një frut shumë i mirë për shëndetin e stomakut dhe sistemin tretës. Bananet janë ndër frutat më...

6 shenjat paralajmëruese të mungesës së kalciumit

Rënia e nivelit të kalciumit në organizëm është një problem shëndetësor që shoqërohet me komplikacione të rënda për jetën.

Kafe të zakonshme apo dekafeinato? Si ta kuptoni cila është më e mira për ju

Toleranca ndaj kafeinës ndryshon nga inividi në individ. Për disa njerëz, një filxhan kafe mund të jetë e tepruar, ndërsa të tjerë...

Lëngu i qepës për pastrimin e organizmit dhe kundër 4 sëmundjeve

Çaji ose lëngu i qepës përgatitet nga lëkurat dhe qepës. Shtresa e jashtme e saj është shumë e pasur me një pigment...

10 ushqimet që ju japin më shumë energji

Ushqimet e shëndetshme janë të shumta. Shumë prej tyre ju ndihmojnë gjithashtu të mbusheni me energji për të përballuar ditët e ngarkuara.

Vaj Ulliri Me Kripë – Si Ta Përdorni Kundër Problemeve me Kockat

Dhimbjet e kockave po kthehen në një problem shëndetësor shumë i përhapur kudo, edhe në Shqipëri. Kjo ndodh edhe...

Ka një emër të çuditshëm, por efektet e saj janë çudibërëse

Ka një emër të çuditshëm. Njihet si kokoçeli, ose si lule ciani ose gjerësisht si lulekine. Lulekina është shumë e njohur edhe...

Bimët magjike të tokës shqiptare, mjekësore dhe aromatike

Në Shqipëri ka rreth 7233 lloje bimësh të cilat formojnë thuajse 32% të të gjithë florës së Evropës. Këtu...

Sinjalet që jep trupi kur sheqeri në gjak është tepër i lartë

Trupi lëshon gjithmonë sinjale kur ka diçka që nuk shkon me të. Me kalimin e kohës, këto simptoma bëhen më të shpeshta...

Mpiksja e Gjakut Në Krah – Gjithçka Mbi Rrezikun, Shkaqet Dhe Trajtimet

Gjaku mund të mpikset në vena në zona të ndryshme të trupit, përfshirë në krah. Qëllimi primar i mpiksjes...

Most Read

Shqiptarët kanë mesatarisht 560 euro kredi për frymë, kryeson Tirana

Shqiptarët kanë mesatarisht 69 mijë lekë ose rreth 560 euro kredi për frymë. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë dhe Instat tregojnë...

Sot, 327 raste te reja dhe 9 humbje jete.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bën të ditur se në 24 orët e fundit është shënuar sërish një rekord infeksionesh.

Zhurmat, rreziku tinëzar që i kanoset çdo ditë njerëzve

Zhurmat dhe tingujt e lartë janë jo vetëm acaruese, por prishin ritmin kardiak të zemrës. Një studim gjerman zbuloi se zhurmat e...

Hipizëm, zhvillohet gara në bregdetin e Darëzezës (Foto)

Sot Darëzeza e Fierit mori një tjetër dimension turistik. Kalorës të apasionuar pas kalërimit nga Fieri, Shqipëria, Kosova, Mali i Zi i...