Thursday, August 5, 2021
Home Tradita

Tradita

Trahanaja, shija e mrekullueshme e duarve të nënave – Nga Adriana Mile

Është koha e përgatitjes së trahanasë, një prej ushqimeve më të mrekullueshme që kanë gatuar e trashëguar nënat tona. Është një nga gatimet më...

Marmalatë shtëpie me fiq nga tradita e ëmbël shqiptare

Marmalata e fikut përgatitet krejt lehtë dhe është fantastike për t’u konsumuar në çdo stinë. Të gjitha llojet e reçelit dhe marmalatave shqiptare janë fantastike,...

Psikologjia e myzeqarit – Nga Maksim Zarka

Myzeqari ecën në rrugën e tij të jetës, pa u ndeshur me të tjerët. Përvoja e ka mësuar t’u shmanget përplasjeve. Nga jeta e...

3 fshatrat e ardhshëm tursitikë të Bashkisë Fier – Nga Adriana Mile

Programi i Integruar për Zhvillimin Rural (PIZHR) - “Programi Rural i 100 fshatrave”, (Rilindja Rurale - 100 FSHATRAT nëpërmjet MBZHR) është një model i...

Qumështor me Petë dhe Sherbet – Delikatesë Shqiptare

Qumështori me Petë dhe Sherbet është një ëmbëlsirë e mrekullueshme, shija e të cilit është e papërshkruar kur përgatitet nga mjeshtëria e duarve të...

Tarator me Kastraveca – Shije, Freski, Shëndet

Prania e kësaj pjate tradicionale shqiptare në tryezat tona ka qenë dhe mbetet gjithmonë e dashur. I lehtë në shije ashtu si edhe në përgatitje,...

Reçel Me Petale Trëndafili, Delikatesë Unike (VIDEO)

Trëndafilat janë ndër lulet më të bukura që përdoren jo vetëm për dekorim por edhe në kuzhinë. Me petalet e shumë prej trëndafilave që...

Promovimi i traditave dhe kulturës, ”Festa e Luleshtrydhes” kulmon në Frakull (FOTO)

Bashkia e Fierit vijon turin e aktiviteteve promovuese të trashëgimisë, “Hajd Dalim Nga Myzeqeja”. Sot në Frakull eshte organizuar per te dytin vit rradhazi...

Nesër në Frakull zhvillohet Festa e Luleshtrydhes

Frakulla neser do te festoje edicionin e dyte te ''Festes se Luleshtrydhes'', e cila po shnderrohet tashme ne nje tradite. Aktiviteti do te organizohet...

Papare e Ngrohtë me Djathë – Nga Më të Vjetrat e Traditës

Quhet papare (pa para) sepse përbërësit e saj janë të thjeshtë, të paktë dhe jo të kushtueshëm, e gjenden lehtësisht në kuzhinën e çdo...

Bibë e pjekur me oriz nga tradita myzeqare

Myzeqeja nuk është vetëm hambari me fruta perime i Shqipërisë. Ajo spikat padyshim edhe në kulinarinë e saj me gatimet tipike, tradicionale të saj. Më...

Receta tradicionale e byrekut me 12 barishte dhe monedhë brenda

Tradita shqiptare e gatimit është e pasur me shije e aroma të dashura, pas të cilave shumëkush që i ka provuar, ka mbetur i...

Most Read

Shuhet pas shumë orësh zjarri në kodrat e Mallakastrës, digjen bimë frutore dhe ullinj

Pas një punë disa orë më radhë për fikjen e zjarrin , tashmë vatrat e zjarrit janë vënë nën kontroll në Mallakastër.

Efekti Delta, rritet ndjeshëm numri i të infektuarve gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri

Vendi ynë ka shënuar sërish një rritje të konsiderueshme të të infektuarve me koronavirus. Në bilancin e 24 orëve...

E rëndë! Ra nga një pallat, humb jetën 35-vjeçarja

Një 35-vjeçare mësohet se ka humbur jetën ditën e sotme në mënyre tragjike në Tiranë. Ngjarja ka ndodhur pranë...

Shitet Apartament 2+1 ne lagjen “15 Tetori” ne Fier, prane shkolles “Mark Dashi” (Foto)

Shitet Apartament 2+1 ne lagjen "15 Tetori" ne Fier, prane shkolles "Mark Dashi" Apartamenti ka 72m2 dhe ndodhet ne katin e 5. Orientimi eshte Jug-veri. Zona...