Monday, August 3, 2020
Home Tradita

Tradita

Verorja, tashmë pjesë e Trashëgimisë UNESCO

Ardhja e pranverës në kultura të ndryshme lidhet me një sërë ritualesh. Edhe në Shqipëri në 1 mars shumë prej fëmijëve, vajzave dhe grave...

Kabunia shqiptare, gostia e fisme ndër shekuj

  Është një nga recetat që jo vetëm i ka rezistuar shekujve por me kalimin e kohës është lartësuar edhe më shumë për shijen autentike...

Gatimet fierake serviren në kuzhinën e Zonjës Tefta

Çdo të premte në emisionin "Rreze Dielli" në A1 Report, në këndin e kuzhinës vijnë gatime tradicionale të krahinave të ndryshme të Shqipërisë për...

1976: Veshje karakteristike të zonës së Myzeqesë (FOTO)

Veshjet tradicionale vishen për të shfaqur identitetin kombëtar apo kulturor. Ato përfaqësojnë herë një komb të tërë, e herë një zonë të vogël rajonale...

Origjina ilire e festës së Halloween-it

Artifaktet e gjetura tregojnë se festa e Halloween-it, është festë ilire dhe është festuar fillimisht një herë në vit në Cakran të Fierit në...

Festa e Ullirit në Kurjan të Roskovecit

Për të dytën herë, marr pjesë në një festë aq të bukur,siç është kjo që BASHKIA ROSKOVEC e ka nominuar si"Dita e festës së...

”Festa e Shqipes”, atmosferë festive në Libofshë (FOTO)

E kthyer tashmë në traditë, turi etnokulturor “Hajd dalim nga Myzeqeja” e ka shndëruar sot Libofshën në një skenë të madhe ku u shpalosën vlerat...

Kurjan, fillon ”Festa e Ullirit” (FOTO)

Ka filluar mengjesin e sotem ''Festa e Ullirit'' në kishën 700- vjeçare të Shën Kollit në Kurjan. Festa organizohet nën kujdesin e veçantë të kryetares...

”Festa e ullirit”, më 27 Tetor në Kurjan

Me pjesëmarrjen e këngëtarit Petrit Lulo, Bashkia Roskovec nën kujdesin e veçantë të kryetares zj. Majlinda Bufi organizon më datë 27 tetor 2017 ora...

Libofsha, gati të presë ”Festën e Shqipes” (VIDEO)

Libofsha do të jetë ndalesa e rradhës e Turit etnokulturor “Hajd dalim nga Myzeqeja”, ky event i organizuar nga Bashkia Fier dedikuar traditës, ripërtëritjes...

Most Read

Ja cilat profesione paguhen më shumë në vendin tonë

Kushdo që kërkon të vazhdojë arsimin e lartë, apo të mësojë për një profesion të caktuar, në finale ka si qëllim të...

U akuzua per nje tender, vellai motres: Nuk me ndihmove…!

Rubrika “Shihemi në gjyq”, në Tv Klan solli ditën e sotme historinë aspak të thjeshtë të zotit Gëzim. Ai rrëfeu në studio...

Greqia ndryshon vendimin, lejon fluturime me Shqipërinë

Autoriteti i Aviacionit Civil grek njoftoi zëvendësimin e direktivës së 1 Gushtit lidhur me fluturimet ajrore drejt dhe nga Shqipëria dhe Maqedonia...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti infektohet me koronavirus: Kam kollë, nga sot jam në izolim

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti nëpërmjet...