Tuesday, January 26, 2021
Home Uncategorized

Uncategorized

Qyteti i panjohur Ilir (Nga Ilirjan Gjika)

17 km nga Fieri, më saktësisht në zonën e Cakranit, ngrihen vlera që pak i njohim, ose më mirë që deri më sot janë...

Historiani Gjika: Të vërtetat dhe legjendat e Fierit që nuk i dinit

Fieri, i quajtur në të kaluarën edhe si “qyteti i luleve”, ka një histori për të treguar. I konceptuar si një nyje tregtare, tashmë...

Per nje histori korrekte

Ku e kish piknisjen Egnatia. Kohë më parë me një grup studentësh zhvilluam një vizitë në muzeun arkeologjik të Durrësit. Në pavionin e antikitetit...

Ulje drastike e lindshmërisë në Fier

Largimi i popullsisë në moshë të re jashtë vendit, por edhe kushtet ekonomike kanë sjellë një rënie drastike të numrit të lindjeve në maternitetin...

Pazari i Roskovecit (Ese). Nga Flamur Çepele.

Pazari i Roskovecit dhe bota e tij e madhe, nè tè cilèn jetonin njèrzit, qè e bènin atè tè famshèm, gati ishte duke u...

“Brez pas brezi, mbetem myzeqar”

Vlerat më të mira të trashëgimisë kulturore, etnografike, bujqësore, blegtorale, gatimet tradicionale, ritet dhe zakonet u promovuan në Njësinë Administrative Zharrëz me një organizim...

Skandal/ Kapitenia e Apolonisë: Punonjësi i “security” goditi me grushte futbollistet minorene

Skandal në futbollin e femrave. Pas sfidës Kinostudio-Apolonia, zhvilluar ditën e djeshme ka ndodhur një incident i rëndë, i cili është treguar për “Vipsport.al” nga kapitenia...

Vangjel Capo, Filozofi i futbollit fierak.

Sezonin e kaluar ai e ‘’drejtoi’’ me shumë sukses Apoloninë, megjithëse jo nga pankina, por në një mënyrë tjetër, atë virtuale. Kështu të gjitha...

Most Read

Mjeku fierak u rikonstrukton totalisht shtepine familjes ne nevoje

Para disa muajsh kemi publikuar rastin e familjes Meleq Seferi nga Kallmi i Madh, te cilet ndodheshin ne veshtiresi ekonomike dhe kushte...

Shqiptarët kanë mesatarisht 560 euro kredi për frymë, kryeson Tirana

Shqiptarët kanë mesatarisht 69 mijë lekë ose rreth 560 euro kredi për frymë. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë dhe Instat tregojnë...

Sot, 327 raste te reja dhe 9 humbje jete.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bën të ditur se në 24 orët e fundit është shënuar sërish një rekord infeksionesh.