Saturday, March 6, 2021
Home Aktualitet Dixhitalizimi në Fier, zbuloni listën e kanaleve pa pagesë

Dixhitalizimi në Fier, zbuloni listën e kanaleve pa pagesë

Ka nisur puna në qarkun e Fierit për procesin e  dixhitalizimit të transmetimeve televizive.  Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) ka vendosur se afati përfundimtar për mbylljen e transmetimeve analoge në këtë qark do të jetë data 31 Mars 2018.

Aktualisht në qarkun e Fierit me një kërkim automatik të listohen kanalet e paketës së Radio Televizionit Shqiptar RTSH & kanalet e TV Klan të cilat kanë një sinjal të mirë, por edhe gjithë platforma e DigitAlb në formatin DVB-T. Gjithashtu Top Channel HD tani e gjeni pëkohësisht në kanalin 60 UHF në këtë zonë. Nga data 1.Mars DigitAlb pritet të bëj kalimin në frekuencat e reja DVB-T2 në qarkun e Fierit dhe njëkohësisht në fillim të muajit Mars pritet që edhe platforma Tring të nis transmetimet tokësore edhe në këtë qark, po ashtu sipas informacioneve tona kanalet lokale si TV Apollon, AVN dhe TV KOMBI priten të kalojnë në transmetime dixhitale.

Lista aktuale e kanaleve pa pagesë në Fier:

RTSH | 27 UHF
RTSH 1 HD
RTSH 2 HD
RTSH 3 HD
RTSH SPORT HD
RTSH SHQIP
RTSH FILM
RTSH MUZIKË
RTSH KUVEND
RTSH 24
RTSH | 30 UHF
Report TV
Berati TV
Globe TV
Klan | 41 UHF
Klan HD
Abc News HD
Klan Kosova HD
Klan Plus HD
Klan Shop
Klan Test
Top Media | 60 UHF
Top Channel HD
DigitAlb | 62 UHF
Top News
Kërkohet nga publiku i cili përfiton transmetimet televizive nëpërmjet teknologjisë analoge, të pajiset me marrës digjital (dekoderë universalë të tipit DVB-T2), pasi në të kundërt, mbas datës 31 Mars 2018, nuk do të mund të shohë më transmetime televizive në këtë qark.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Buka e Bardhë Apo Buka e Zezë – Cilën Duhet Të Zgjidhni Për Organizëm Të Fortë

Buka, mund të jetë një produkt i zakonshëm por sipas sipas Raportit Global të Industrisë së Bukës. Ajo vazhdon të mbajë vendin...

Ikën moti i mirë me diell, fundjava sjell vranësira e reshje shiu

Prej ditësh, vendi ka qenë nën ndikimin e kushteve të mira atmosferike, duke na dhuruar plot ditë të ngrohta me diell. Por...

Kupa e Shqipërisë për femra / Vajzat e Apolonisë nuk kursehen në gola ndaj Kinostudios (Foto)

Është mbyllur këtë të premte faza çerekfinale e Kupës së Shqipërisë për femra me ndeshjen Apolonia-Kinostudio. Takimi i zhvilluar në Fier ka...

Rritet sërish numri i humbjeve të jetës. Ja sa raste të reja pati gjatë 24 orëve të fundit

Është rritur sërish numri i humbjeve te jetes krahasuar me një ditë, duke regjistruar shifrën 21 persona. Në buletinin...

Recent Comments