Thursday, April 22, 2021

Dy foto të rralla të vitit 1918, të një farmacie në Fier.

Pak dite me pare Drejtoria e Pergjithshme e Arkivave ka prezantuar dy sherbimet me te reja, ate te fototekes dhe ate te bibliotekes. Me mijra foto dhe tituj librash që i përkasin periudha të ndryshme historike tashmë mund të gjenden fare lehtë me disa klikime dhe të bëhen pjesë e studimeve tuaja, apo edhe atyre që janë të interesuar për një informacion më shumë.

Ne u futem, kerkuam dhe na dolën dy foto të rralla e ndoshta të panjohura me parë. Bëhet fjalë për dy foto që paraqesin një farmaci në qytetin e Fierit, në vitin 1918.

Sipas të dhënave që jepeshin, farmacia në fjalë i përkiste Sotir Bitrit, i cili dallohet edhe në fotot e publikuara së bashku me ndihmesin e tij Llazi Tiço, mjekun Musa Delvina i cili është mjeku i parë në Fier, si dhe me Elmaz Boçen për të cilin nuk ka të dhëna.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Artistja që kandidon për Fierin nga lista e PD: Do të mbështes njerëzit e thjeshtë, cila është sfida ime

Lista shumëemërore e kandidatëve për deputetë e Partisë Demokratike dhe aleatëve të saj përmban profile dhe profesione të ndryshme. Një prej tyre...

Mehmetaj: Hoqën me forcë posterat e LSI-së se do të vinte Rama

Kandidatja për deputete e LSI-së Kejdi Mehmetaj u shpreh se në Fier kësaj partie i është kërkuar që heqë posterat nga godina...

Rama: Shqipëria kampione e Ballkanit në turizëm, bujqësi e agroturizëm

 Nga Fieri, kryeministri Edi Rama tha sot se Shqipëria i ka të gjitha mundësitë për tu bërë kampione në Ballkan në fushën...

Rama: Ju bëni 11 mandate në Fier unë do të bëj 110 herë më shumë për ju

Kryetari i Kuvendit dhe njëherazi kandidati për deputet i PS-së në Qarkun e Fierit, Gramoz Ruçi deklaroi sot se me fitoren e...

Recent Comments