Saturday, September 26, 2020
Home Aktualitet E para në universitetin e Athinës: Kam përjetuar racizëm por ia kam...

E para në universitetin e Athinës: Kam përjetuar racizëm por ia kam dalë

Albiona Manzo është një vajzë shqiptare, e cila arriti të mbledhë 18,750 pikë në provimet kombëtare të këtij viti shkollor dhe të jetë e para Departamentin e Informatikës të Universitetit të Ekonomisë dhe Biznesit të Athinës.

Prindërit e saj erdhën në Greqi në vitin 1995 dhe u vendosën në zonën e Nea Ionia.

Albiona zgjodhi shkencën kompjuterike sepse beson se mund t’i sigurojë asaj të ardhurat për një të jetë të suksesshme.

Është fakt që ajo e arriti qëllimin e saj me lexim sistematik, punë personale, me mbështetjen e mësuesve por edhe me mbështetjen e prindërve të saj. Dhe më e rëndësishmja, siç thekson ajo, pa një tutorial.

Albiona thotë se ka përjetuar racizëm, por mendon se të gjithë njerëzit janë të barabartë.

Unë kam përjetuar racizëm. Sidoqoftë, kam mësuar se frika e lënies mënjanë të ngjashmërive të kulturave, nxjerrja në pah e dallimeve të tyre dhe mbjellja e mosmarrëveshjes është e kotë. Për mua, njerëzit që vlerësojnë janë ata që, megjithë fyerjet, vështirësitë dhe rëniet, ngrihen përsëri dhe luftojnë, duke rikrijuar identitetin e tyre të lodhur. Prandaj, ne të gjithë jemi të barabartë në enigmën e diversitetit, tha ajo.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kreativiteti në izolim, 15 vjeçarja krijoi biznesin e veçantë

Instagrami është kthyer në një ndër rrjetet sociale i cili po përdoret jo vetëm për të krijuar miqësi dhe për të ndarë...

Shpërthejnë komentet në rrjet. Ish-deputeti i bën propozimin e ëndrrave Rudina Dembacajt

Rudina Dembacaj është përfolur shumë pas ndarjes nga ish-bashkëshorti Alex dhe lidhjes me ish-deputetin Mark Frroku. Shumë ndjekës e...

124 raste të reja dhe 3 humbje jete. Rriten rastet në Fier gjatë 24 orëve të fundit

Është rënduar sërish bilanci nga koronavirusi në vendin tonë, ku pas një dite pa asnjë humbje jete, kanë ndërruar jetë tre pacientë,...

Shi dhe përmbytje në fundjavë, “Mbrojtja Civile” shkresë 5 qarqeve: Ja qytetet në rrezik!

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile i ka dërguar letër pesë prefektuarave në vend, për të marrë masa pasi gjatë fundjavës pritet mot...

Recent Comments