Saturday, September 26, 2020
Home Tradita ''Festa e luleshtrydhes'' në Frakull, festohet mes aktiviteteve të ndryshme

”Festa e luleshtrydhes” në Frakull, festohet mes aktiviteteve të ndryshme

Bashkia e Fierit vijon turin e aktiviteteve promovuese të trashëgimisë, “Hajd Dalim Nga Myzeqeja”, nje nisme per te promovuar produktet e zones, vlerat natyrore, kulturore dhe trashegimore. Sot në Frakull eshte organizuar per te tretin vit rradhazi ”Festa e Luleshtrydhes”, nje feste e bukur  tashme e kthyer ne tradite ne kete zone aq te njohur per prodhimin e ketij fruti mjaft te kerkuar edhe per eksport.

Qe ne oret e para te dites, me qindra banore vendas por edhe te ardhur nga fshatrat e tjere dhe nga qyteti i Fierit moren pjese ne panairin e organizuar ne fushen sportive te Frakulles. Neper stendat e ndryshme pervec kryefjales qe ishin varitetet e ndryshme te luleshtrydhes, jane ekspozuar edhe produktet bujqesore te zones.

Pjese e festimeve u bene edhe kryebashkiaku Subashi, Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi, drejtues te pushtetit vendor, si dhe deputete te qarkut Fier.

Nuk munguan ne kete feste edhe lojerat popullore mes nxenesve te shkollave,  tingjujt e kengeve dhe te valleve, te cilat e ndezen edhe me shume atmosferen e krijuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kreativiteti në izolim, 15 vjeçarja krijoi biznesin e veçantë

Instagrami është kthyer në një ndër rrjetet sociale i cili po përdoret jo vetëm për të krijuar miqësi dhe për të ndarë...

Shpërthejnë komentet në rrjet. Ish-deputeti i bën propozimin e ëndrrave Rudina Dembacajt

Rudina Dembacaj është përfolur shumë pas ndarjes nga ish-bashkëshorti Alex dhe lidhjes me ish-deputetin Mark Frroku. Shumë ndjekës e...

124 raste të reja dhe 3 humbje jete. Rriten rastet në Fier gjatë 24 orëve të fundit

Është rënduar sërish bilanci nga koronavirusi në vendin tonë, ku pas një dite pa asnjë humbje jete, kanë ndërruar jetë tre pacientë,...

Shi dhe përmbytje në fundjavë, “Mbrojtja Civile” shkresë 5 qarqeve: Ja qytetet në rrezik!

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile i ka dërguar letër pesë prefektuarave në vend, për të marrë masa pasi gjatë fundjavës pritet mot...

Recent Comments