Saturday, October 23, 2021
Home Aktualitet Fier / Shoqëria Civile në mbrojtje të mjedisit. Model i ri të...

Fier / Shoqëria Civile në mbrojtje të mjedisit. Model i ri të bërit biznes pa cënuar mjedisin dhe ekonominë.

alternatetext

Promovimi i Ekonomisë qarkulluese dhe të gjelbër, si një mundësi për nxitjen e një shoqërie aktive dhe zhvillimin ekonomik ishte qëllimi i panairit zhvilluar pranë parkut qendror të qytetit.


Forumi Shqiptar Social Ekonomik, ASET dhe Qendra “Gruaja, Mjedisi, Komuniteti, Harmonizuar per Zhvillim”, me mbështetjen e Bashkisë Fier kanë mundur të promovojnë këtë model ekonomie që sapo ka nisur të nxitet edhe në vendet më të zhvilluara.


Mbështetur financiarisht nga Leviz Albania panairi, që është një nga të shumtët aktivitete të kryera deri tani në këtë focus, synon të nxisë informimin dhe promovimin e bizneseve, pushtetit vendor dhe atë qendror për të menduar më tepër lidhur me aplikimin e EQGj, me krijimin e lehtësirave jo vetëm fiskal.

Apklikimi I kësaj ekonomie shihet si mundësi e artë për mbrojtjen e mjedisit duke mos I mbyllur rrugën zhvillimit ekonomik, por si një model i ri zhvillimi i qëndrueshëm.


Duke ju referuar problematikave aktuale që lidhen me mjedisin, mund të themi se kjo është një ndër të paktat nisma me fokus zhvillimin ekonomik duke mbajtur të pacënuar mjedisin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Nismë bamirësie nga nxënësit e shkollës “Liri Gero”, pako me ushqime për familjet në nevojë

Në kuadër të Ditës Botërore të Luftës kundër Urisë, nxënësit e shkollës "Liri Gero" Ne Fier u...

I kërkuan të vendosë maskën, milioneri kinez zemërohet dhe tërheq të gjitha paratë nga banka

Një milioner urdhëroi stafin e bankës të tërhiqte të gjitha kursimet e tij të jetës pasi një roje sigurie iu kërkua të...

Rama pyet ndjekesit ne facebook, e gjeni dot ku eshte ky qytet?

Kryeministri Edi Rama ka postuar në rrjetet sociale disa foto të një qyteti të Shqipërisë, për të cilin ka pyetur qytetarët që...

Nuk ka paqe për Kretën, regjistrohen tre tërmete në 8 minuta

Kreta nuk po gjen qetësi nga tërmetet, teksa tre lëkundje të njëpasnjëshme kanë tronditur vendin mbrëmjen e sotme në vetëm 8 minuta.

Recent Comments