Tuesday, January 26, 2021
Home Gatime Kek pa miell dhe sheqer – Përbërësit sekret të një ëmbëlsire të...

Kek pa miell dhe sheqer – Përbërësit sekret të një ëmbëlsire të shëndetshme

Kjo është receta që çdo amvisë duhet të ketë patjetër në listën e recetave të ëmbla të saj.

Pa miell, pa sheqer, madje edhe pa qumësht e gjalpë, pra pa asnjë nga përbërësit tradicionalë të ëmbëlsirave, kjo recetë do t’ju lërë pa fjalë për shijen fantastike të saj.

Kjo ëmbëlsirë e thjeshtë përgatitet shumë shpejt, kërkon pak kohë dhe mund, por është krejt e shëndetshme e mbi të gjitha një zgjedhje fantastike për ata që i qendrojnë larg ëmbëlsirave për shkak të ndikimit që ato kanë në shtimin në peshë.

AgroWeb.org ju sjell më poshtë recetën e mrekullueshme të kësaj ëmbëlsire, e cila përgatitet për vetëm 35 minuta.

Përgatitja e Kekut pa Miell dhe Sheqer
(Përbërësit më poshtë janë për 10 racione kek)

Përbërësit
3 banane

2 filxhanë çaji tërshërë

2 vezë

1 filxhan kafeje me mjaltë

1 një lugë çaji sodë buke

Përgatitja
Si fillim AgroWeb.org ju udhëzon të ndizni furrën e sobës në temperaturë maksimale dhe lëreni të ngrohet.

Ndërkohë në një mikser shtoni të gjithë përbërësit, tulin e bananeve, tërshërën, mjaltin, vezët dhe sodën dhe kalojini në mikser derisa të krijohet një masë homogjene brumi kremoz.

Të gjithë brumin shtrojeni në një tavë dhe futeni në furrë të parangrohur të piqet për 30 minuta. Nëse preferoni, në momentin që e keni shtruar në tavë, sipër mund t’i vendosni disa feta bananesh në të gjithë sipërfqen.

Por gjithashtu, nëse preferoni gjatë përgatitjes së brumit mund të shtoni arra ose bajame të thërrmuara, fruta të ndryshme të thata sipas preferencës.

Kombinimet
Keku me brumë bananesh është një zgjidhje fantastike për mëngjes dhe jo vetëm.

Kjo ëmbëlsirë e thjeshtë dhe e lehtë mund të konsumohet në çdo kohë të ditës. Ajo mund të shoqërohet me kafe, çaj të ngrohtë por edhe lëngje të ndryshme frutash.

Nëse dëshironi mund ta kombinoni edhe me pak reçel qershie apo fiku dhe shija e saj do t’ju përfshijë tërësisht./AgroWeb.org

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Mjeku fierak u rikonstrukton totalisht shtepine familjes ne nevoje

Para disa muajsh kemi publikuar rastin e familjes Meleq Seferi nga Kallmi i Madh, te cilet ndodheshin ne veshtiresi ekonomike dhe kushte...

Shqiptarët kanë mesatarisht 560 euro kredi për frymë, kryeson Tirana

Shqiptarët kanë mesatarisht 69 mijë lekë ose rreth 560 euro kredi për frymë. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë dhe Instat tregojnë...

Sot, 327 raste te reja dhe 9 humbje jete.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bën të ditur se në 24 orët e fundit është shënuar sërish një rekord infeksionesh.

Recent Comments