Monday, August 3, 2020
Home Sociale Marrëveshja, të miturit që kanë kryer vepra penale do të ‘rehabilitohen’

Marrëveshja, të miturit që kanë kryer vepra penale do të ‘rehabilitohen’

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj së bashku me Kryetarin e Bashkisë Fier, Armando Subashi, firmosën marrëveshjen e bashkëpunimit, mes Ministrisë së Drejtësisë dhe Bashkisë Fier, për zbatimin e masave alternative që do të shmangin nga ndjekja penale të miturit në konflikt me ligjin.

Me këtë marrëveshje bashkëpunimi, të miturve në kontakt me ligjin të cilët kanë kryer vepra të lehta penale, do t’u jepet mundësia të që të trajtohen, këshillohen, informohen dhe udhëzohen pa u privuar nga liria.

‘’Falenderoj përfaqësuesit e Gjykatës, Prokurorisë dhe Policisë, të cilët ishin të pranishëm në këtë moment të firmosjes së marrëveshjes. Bashkëpunimi i të gjithë zinxhirit është shumë i rëndësishëm për trajtimit e të miturve në kontakt me ligjin’’ u shpreh Gjonaj në fund të takimit.

Me Bashkinë Fier, shkon në 12 numri i Bashkive të cilat firmosin marrëveshjen e mbështetjes nëpërmjet programeve sociale multidisiplinare, duke i mbajtur të miturit larg izolimit me burg.

Kujtojmë se pjesë e kësaj nisme janë bërë edhe Bashki të tjera të vendit si ajo e Tiranës, Vlorës, Korçës, Durrësit, Lushnjes, Pukës, Kavajës, Elbasanit, Beratit, Kurbinit dhe ajo e Kukësit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja cilat profesione paguhen më shumë në vendin tonë

Kushdo që kërkon të vazhdojë arsimin e lartë, apo të mësojë për një profesion të caktuar, në finale ka si qëllim të...

U akuzua per nje tender, vellai motres: Nuk me ndihmove…!

Rubrika “Shihemi në gjyq”, në Tv Klan solli ditën e sotme historinë aspak të thjeshtë të zotit Gëzim. Ai rrëfeu në studio...

Greqia ndryshon vendimin, lejon fluturime me Shqipërinë

Autoriteti i Aviacionit Civil grek njoftoi zëvendësimin e direktivës së 1 Gushtit lidhur me fluturimet ajrore drejt dhe nga Shqipëria dhe Maqedonia...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti infektohet me koronavirus: Kam kollë, nga sot jam në izolim

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti nëpërmjet...

Recent Comments