Saturday, March 6, 2021
Home Aktualitet Mos dilni pa maskë! Kjo është fleta e gjobës, pajisen gjithë policët

Mos dilni pa maskë! Kjo është fleta e gjobës, pajisen gjithë policët

Duke filluar nga dita e nesërme, mbajtja e maskës do të jetë e detyrueshme kudo në ambientet e hapura, në të kundërt do aplikohen gjoba.


Ndërkohë është publikuar edhe fletë-gjoba që është në dispozicion të policisë, për të pabindurit.

Siç mund ta shihni në foto, aty përcaktohet data, vendi i konstatimit të shkeljes, të dhënat personale si masa në lekë.Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, ka bërë të ditur sot se është miratuar dhe “Udhëzuesi mbi përdorimin e detyrueshëm të maskave në ambjentet jashtë shtëpisë”, që paraqet kriteret e përgjithshme, rregullat dhe përjashtimet për përdorimin e barrierave mbrojtëse (maskave) në ambjentet jashtë shtëpisë, me qëllim zvogëlimin e përhapjes së mundshme të COVID-19.

Sipas vendimit, të gjithë shkelësit do ndëshkohet me 3 mijë lekë gjobë dhe në raste përsëritje, gjoba është 5 mijë lekë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ndalohen dy fierakët, kapen në flagrancë duke v jedhur banesën në Himarë

Dy persona kanë rënë në p rangat e policisë së Vlorës, pasi tentuan që të vi dhnin një banesë në Himarë.

Buka e Bardhë Apo Buka e Zezë – Cilën Duhet Të Zgjidhni Për Organizëm Të Fortë

Buka, mund të jetë një produkt i zakonshëm por sipas sipas Raportit Global të Industrisë së Bukës. Ajo vazhdon të mbajë vendin...

Ikën moti i mirë me diell, fundjava sjell vranësira e reshje shiu

Prej ditësh, vendi ka qenë nën ndikimin e kushteve të mira atmosferike, duke na dhuruar plot ditë të ngrohta me diell. Por...

Kupa e Shqipërisë për femra / Vajzat e Apolonisë nuk kursehen në gola ndaj Kinostudios (Foto)

Është mbyllur këtë të premte faza çerekfinale e Kupës së Shqipërisë për femra me ndeshjen Apolonia-Kinostudio. Takimi i zhvilluar në Fier ka...

Recent Comments