Saturday, September 26, 2020
Home Kulturë Nesër teatri rikthehet për publikun fierakë

Nesër teatri rikthehet për publikun fierakë

Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, pas nje mungese te gjate per shkakun e pandemise, do te riktheje shfaqjet ne qytetin e Fierit me veprën teatrore “Jul Cezari”.

E cilesuar si një ndër veprat më të forta politike të Shekspirit, me regji nga i njohuri Ivica Buljan do te vije neser per publikun fierakë ne oren 20:00, ne sheshin para ish-universitetit te Fierit.

Një shfaqje klasike, por për audiencën do të jetë vepër kontemporane që performohet në katër vende të ndryshme dhe komunikim direkt me audiencën.

Në këtë shfaqje interpretojnë aktorët Romir Zalla, Alfred Trebicka, Vin Bejleri, Amos Muji Zaharia, Gentian Zenelaj, Ermira Hysaj, Ilirda Bejleri, Adriana Tolka, Klejdi Metaj, Mateo Dervishaj, Endri Çela, Engjëll Hoxha, Enea Nika, Paolo Kadillari, Anxhelo Shkreli.

Tragjedia e Jul Cezarit është njëra prej disa veprave dramatike të Shekspirit, që bazohen në ngjarje të vërteta nga historia romake dhe që përfshijnë edhe Koriolanus dhe Antoni dhe Kleopatra. Edhe pse vepra titullohet Jul Cezari, Bruti flet në më shumë se katër herë po aq rreshta sa karakteri kryesor dhe drama psikologjike qendrore e pjesës fokusohet mbi betejën e Brutit mes kërkesave konfliktuale të nderit, patriotizmit dhe miqësisë.

Sipas regjisorit kjo pjesë është aktuale jo vetëm për Shqipërinë, por dhe në botë. Jul Cezari është i pari thriller politik në çdo kohë, madje kjo vepër është aktuale jo vetëm në Shqipëri, por dhe në botë, ka pohuar më herët regjisori.

Shfaqjet e regjisorit Ivica Buljan kanë qenë pjesëmarrëse në më shumë se 30 vende të ndryshme. Duke u mbështetur në filozofinë krijuese të Antonin Artaud, teatri i tij fokusohet në protagonizmin e aktorit dhe ruan linjat klasike të teatrit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Fier/ Kapet i shpalluri në kërkim për kult ivim dr oge! Ndalohet edhe një 26-vjeçar

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier dhe...

Kreativiteti në izolim, 15 vjeçarja krijoi biznesin e veçantë

Instagrami është kthyer në një ndër rrjetet sociale i cili po përdoret jo vetëm për të krijuar miqësi dhe për të ndarë...

Shpërthejnë komentet në rrjet. Ish-deputeti i bën propozimin e ëndrrave Rudina Dembacajt

Rudina Dembacaj është përfolur shumë pas ndarjes nga ish-bashkëshorti Alex dhe lidhjes me ish-deputetin Mark Frroku. Shumë ndjekës e...

124 raste të reja dhe 3 humbje jete. Rriten rastet në Fier gjatë 24 orëve të fundit

Është rënduar sërish bilanci nga koronavirusi në vendin tonë, ku pas një dite pa asnjë humbje jete, kanë ndërruar jetë tre pacientë,...

Recent Comments