Saturday, September 26, 2020
Home Aktualitet Përfundon rehabilitimi i sistemit të kullimit në zonën Sheq - Portëz

Përfundon rehabilitimi i sistemit të kullimit në zonën Sheq – Portëz

Pas një pune voluminoze të nisur 4 muaj më parë, sot i është dhënë fund rehabilitimit të gjithë sistemit të kullimit në zonën Sheq – Portëz. Gjatë kësaj periudhe është ndërhyrë në mbi 40 objekte (kanale të dyta dhe të treta), duke ulur ndjeshëm rrezikun e përmbytjes gjatë stinës së dimrit, me përmirësimin e kullimit në 506 ha toka. Mjetet do të spostohen në zonën e Mbrostarit, ku do të nisë menjëherë puna në sistemin ujitjes dhe kullimit të kësaj njësie. Që në momentin kur kanalet e dyta dhe të treta të sistemit kullues dhe ujitës kaluan nën juridiksionin e Bashkisë Fier, kjo e fundit është fokusuar në pastrimin, sistemimin, rehabilitimin dhe rivënien në eficencë të plotë të tyre. Lënia jashtë vëmendjes e këtij sistemi prej vitesh është bërë shkak i përmbytjeve dhe kthimin në djerr të shumë tokave bujqësore, por sot jo më. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kreativiteti në izolim, 15 vjeçarja krijoi biznesin e veçantë

Instagrami është kthyer në një ndër rrjetet sociale i cili po përdoret jo vetëm për të krijuar miqësi dhe për të ndarë...

Shpërthejnë komentet në rrjet. Ish-deputeti i bën propozimin e ëndrrave Rudina Dembacajt

Rudina Dembacaj është përfolur shumë pas ndarjes nga ish-bashkëshorti Alex dhe lidhjes me ish-deputetin Mark Frroku. Shumë ndjekës e...

124 raste të reja dhe 3 humbje jete. Rriten rastet në Fier gjatë 24 orëve të fundit

Është rënduar sërish bilanci nga koronavirusi në vendin tonë, ku pas një dite pa asnjë humbje jete, kanë ndërruar jetë tre pacientë,...

Shi dhe përmbytje në fundjavë, “Mbrojtja Civile” shkresë 5 qarqeve: Ja qytetet në rrezik!

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile i ka dërguar letër pesë prefektuarave në vend, për të marrë masa pasi gjatë fundjavës pritet mot...

Recent Comments