Tuesday, August 11, 2020
Home Tradita Promovimi i traditave dhe kulturës, ''Festa e Luleshtrydhes'' kulmon në Frakull (FOTO)

Promovimi i traditave dhe kulturës, ”Festa e Luleshtrydhes” kulmon në Frakull (FOTO)

Bashkia e Fierit vijon turin e aktiviteteve promovuese të trashëgimisë, “Hajd Dalim Nga Myzeqeja”. Sot në Frakull eshte organizuar per te dytin vit rradhazi ”Festa e Luleshtrydhes”, nje feste e bukur qe synon te kthehet ne tradite ne kete zone aq te njohur per prodhimin e ketij fruti mjaft te kerkuar edhe per eksport. Qe ne oret e para te dites, me qindra banore moren pjese ne panairin e organizuar ne fushen sportive te Frakulles. Neper stendat e ndryshme pervec kryefjales qe ishin varitetet e ndryshme te luleshtrydhes, u ekzpozuan edhe produktet bujqesore dhe blegtorale te zones. Pjese e festimeve u bene edhe kryebashkiaku Subashi, Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi, drejtues te pushtetit vendor, si dhe deputete te qarkut Fier.

Nuk munguan ne kete feste edhe tingjujt e kengeve dhe te valleve, te cilat e ndezen edhe me shume atmosferen e krijuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

140 raste të reja dhe 5 humbje jete. Rekord rastesh të reja në Fier !!

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në përditësimin e të dhënave të pandemisë së COVID-19, ka njoftuar se në 24 orët e...

Femrat e jetës time kanë pirë më shumë uiski se sa ujë, deputeti hap arkivat, tregon kaçurrelat

Deputeti Kostaq Papa, i cili bëri bujë për deklaratën e tij në Kuvend, ku tha se kur ishte i ri dhe kur...

Përse shpesh njerëzit martohen me një person tjetër nga ai që duan?

Një student e pyeti Profesorin, “Përse shpesh njerëzit martohen me një person tjetër nga ai që duan?”Profesori i tha: “Për t’iu përgjigjur...

Kam bërë video intime me të, e reja denoncon ish-partnerin: Kushërinjtë donin ta sqaronin ”shqiptarçe”

Një 26 vjeçare këmbëngul se jeta e saj është marrë peng në distancë nga ish i fejuari që i kërkon rikthimin tek...

Recent Comments