Saturday, March 6, 2021
Home Kuriozitete Sa më i shëmtuar burri, aq më e lumtur gruaja/ Studimi që...

Sa më i shëmtuar burri, aq më e lumtur gruaja/ Studimi që i jep fund dilemave

Një studim i kryer në universitetin e Floridës, tregon se femrat të cilat kanë një partner relativisht më pak tërheqës sesa vetja e tyre, janë më të qeta dhe më të lumtura se ato të cilat kanë në krah një partner mjaft tërheqës, apo më tërheqës se ato vetë.

Doktoresha Tania Reynolds dhe profesori i psikologjisë Andrea Meltzer kanë kryer një eksperiment me 113 çifte në të 20-at e tyre.

Çifteve iu është dhënë një pyetësor për të plotësuar për njëri-tjetrin dhe veten e tyre.

Gratë partneri i të cilave ishte më tërheqës se ato, kishin tendencën të kishin dhe një regjim ushqimor më të dobët, ato thoshin se ndiheshin në faj pasi hanin bukë, se donin të dobësoheshin me patjetër, dhe se nuk i pëlqente pamja e tyre e jashtme.

Nga ana tjetër, gratë që ishin më tërheqëse se partneri i tyre, nuk dukej se kishin ndonjë problem me ushqimin apo frikën se mos shtonin ndonjë kile.

Ekspertët e lidhjeve na rikujtojnë se nëse ju jeni më tërheqës se partneri apo partnerja juaj, atëherë ju duhet ti kujtoni ata dita ditës se dhe ata janë shumë të bukur, dhe se i doni shumë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Buka e Bardhë Apo Buka e Zezë – Cilën Duhet Të Zgjidhni Për Organizëm Të Fortë

Buka, mund të jetë një produkt i zakonshëm por sipas sipas Raportit Global të Industrisë së Bukës. Ajo vazhdon të mbajë vendin...

Ikën moti i mirë me diell, fundjava sjell vranësira e reshje shiu

Prej ditësh, vendi ka qenë nën ndikimin e kushteve të mira atmosferike, duke na dhuruar plot ditë të ngrohta me diell. Por...

Kupa e Shqipërisë për femra / Vajzat e Apolonisë nuk kursehen në gola ndaj Kinostudios (Foto)

Është mbyllur këtë të premte faza çerekfinale e Kupës së Shqipërisë për femra me ndeshjen Apolonia-Kinostudio. Takimi i zhvilluar në Fier ka...

Rritet sërish numri i humbjeve të jetës. Ja sa raste të reja pati gjatë 24 orëve të fundit

Është rritur sërish numri i humbjeve te jetes krahasuar me një ditë, duke regjistruar shifrën 21 persona. Në buletinin...

Recent Comments