Thursday, January 21, 2021
Home Aktualitet Sot, 77 vjet nga akti sublim i 68 vajzave që sakrifikuan jetën...

Sot, 77 vjet nga akti sublim i 68 vajzave që sakrifikuan jetën e tyre për kauzën kombëtare

77 vjet më parë, më 14 shtator 1943, 68 vajza fierake brenda një dite u hodhën në ilegalitet dhe dolën partizane. Ishte ky një akt i rrallë, i pangjarë ndonjëherë jo vetëm në qytetin tonë, por dhe në mbarë Shqipërinë e më gjerë.

Fieri aso kohe qe një nga qytetet me moshë të re, relativisht i vogël me rreth 5 mijë banorë. Vajza këto, nga të gjitha lagjet e qytetit dhe nga të gjitha shtresat e shoqërisë.

Një rast ky unikal në Shqipëri dhe pse jo edhe përtej saj, në Europën e pushtuar nga nazifashistët.

Per te perkujtuar kete ngjarje diten e sotme ne memorialin qe simbolizon kete akt dhe ne bustin e Heroines se Popullit Liri Gero, pjestarë dhe të afërm të familjeve të dëshmorëve, veteranë të Luftës Antifashiste Nacional-Çlirimtare dhe pasardhës të tyre, si dhe drejtues të pushtetit vendor të qarkut Fier vendosën kurora me lule.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Mjeku fierak u rikonstrukton totalisht shtepine familjes ne nevoje

Para disa muajsh kemi publikuar rastin e familjes Meleq Seferi nga Kallmi i Madh, te cilet ndodheshin ne veshtiresi ekonomike dhe kushte...

Shqiptarët kanë mesatarisht 560 euro kredi për frymë, kryeson Tirana

Shqiptarët kanë mesatarisht 69 mijë lekë ose rreth 560 euro kredi për frymë. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë dhe Instat tregojnë...

Sot, 327 raste te reja dhe 9 humbje jete.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bën të ditur se në 24 orët e fundit është shënuar sërish një rekord infeksionesh.

Recent Comments