Tuesday, August 11, 2020
Home Tradita Tarator me Kastraveca – Shije, Freski, Shëndet

Tarator me Kastraveca – Shije, Freski, Shëndet

Prania e kësaj pjate tradicionale shqiptare në tryezat tona ka qenë dhe mbetet gjithmonë e dashur.

I lehtë në shije ashtu si edhe në përgatitje, taratori është dhe një mjet shumë i rëndësishëm për të mbrojtur organizmin nga infeksionet mykotike.

Kjo pjatë tipike shqiptare nuk dallon vetëm për freskinë dhe shijen e saj. Taratori ka vlera të larta ushqyese, falë përbërësve të tij, kosit, hudhrës, kastravecit, kripës dhe vajit të ullirit.

Specialistët e cilësojnë taratorin si një ushqim që lufton fuqishëm infeksionet, kryesisht ato të tipit mykotik. Sipas tyre, elementi kryesor i kësaj vlere të taratorit vjen nga hudhra.

Ajo është një nga përbërësit kryesorë të kësaj pjate dhe që shërben si antibiotiku më i mirë natyral për organizmin e njeriut.

Hudhra ka efekte të jashtëzakonshme për shëndetin. E cilësuar si “armike” e mikrobeve, hudhra i shërben organizmit të njeriut si një antigjent ndaj inflamacioneve dhe infeksioneve.

Prania e saj në pjatën e taratorit, bashkë me vlerat e tjera ushqyese të kosit, kripës dhe përbërësve të tjerë shndërrohet në një fuqi mbrojtëse për organizmin. Lexoni më poshtë sugjerimet e AgroWeb.org.

Mënyrat e përgatitjes së taratorit
Taratori përgatitet brenda pak minutash. Receta tradicionale është ajo me përbërësit klasikë’ kos, kastraveca, hudhra, kripë dhe vaj ulliri.

Në një tas hidhet një kastravec i madhësisë mesatare i grirë shumë hollë. Merrni disa thelpinj hudhrash, i shtypni dhe hidhini tek masa e kastravecit të grirë.

Në një enë hidhet 500 gr kos dhe hollohet me pak ujë të ftohtë. Kjo masë hidhet më pas, pak e nga pak në tasin me kastraveca.

Nëqoftëse kosi nuk është shumë i athtë, shtohet pak lëng limoni ose uthull. Në fund, taratori rregullohet me vaj ulliri, koper të grirë hollë dhe piper të zi sipas dëshirës.

Kunguj apo speca të pjekur në vend të kastravecit
Një mënyrë tjetër e përgatitjes së taratorit është edhe përdorimi i kungujve të vegjël apo specave në vend të kastravecave.

Në këtë rast, kungujt apo specat përdoren të pjekur dhe i shtohen masës së kosit, të cilit ndërkohë i kemi hedhur kripën dhe hudhrat e shtypura.

Kur përdorim specat, pas pjekjes hiqini lëkurën dhe pritini në kubikë të vegjël për t’i hedhur më pas në masën e kosit.

Në fund, pjatës i hidhni edhe pak vaa vaj ulliri dhe erëza sipas dëshirës./AgroWeb.org

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

140 raste të reja dhe 5 humbje jete. Rekord rastesh të reja në Fier !!

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në përditësimin e të dhënave të pandemisë së COVID-19, ka njoftuar se në 24 orët e...

Femrat e jetës time kanë pirë më shumë uiski se sa ujë, deputeti hap arkivat, tregon kaçurrelat

Deputeti Kostaq Papa, i cili bëri bujë për deklaratën e tij në Kuvend, ku tha se kur ishte i ri dhe kur...

Përse shpesh njerëzit martohen me një person tjetër nga ai që duan?

Një student e pyeti Profesorin, “Përse shpesh njerëzit martohen me një person tjetër nga ai që duan?”Profesori i tha: “Për t’iu përgjigjur...

Kam bërë video intime me të, e reja denoncon ish-partnerin: Kushërinjtë donin ta sqaronin ”shqiptarçe”

Një 26 vjeçare këmbëngul se jeta e saj është marrë peng në distancë nga ish i fejuari që i kërkon rikthimin tek...

Recent Comments