HomeAktualitet3 shqiptarët bien pre e grabitjes në Mykonos, u vidhen sende me...

3 shqiptarët bien pre e grabitjes në Mykonos, u vidhen sende me vlerë mbi 45 mijë euro

Published on

spot_img

Duket se luksi i tepërt në të cilin po kalonin pushimet e tyre 3 shqiptarë në ishullin e vipave në Greqi, Mykonos, u ka rënë në sy disa grabitësve, të cilët kanë mundur të grabisin prej dhomës së shtetasve shqiptarë sende me vlerë mbi 45 000 euro.

Ngjarja e pa zakontë ka tërhequr vëmendjen e mediave greke, të cilat kanë pasur në faqet e tyre lajmin lidhur me ngjarjen. Sipas burimeve lokale, sendet e vjedhura janë orë floriri, varëse, para kesh por edhe pasaportat dhe patentat e tyre.

Denoncimi u bë prej viktimave në rajonin policor të ishullit, ndërsa viktimat janë dy motra dhe i dashuri i njërës prej tyre. Për momentin emrat e tyre nuk bëhen publikë, por mediat greke thonë se treshja shqiptare kishte marrë me qera një suitë në një hotel luksi, në zonën “Plindri”.

Gjatë orëve të mëngjesit të datës 24 korrik, grabitësit mundën të hynin në dhomën e hotelit duke përdorur një prerës metalik dhe në pak minuta zbrazën dhomën e turistëve shqiptarë dhe u larguan me shpejtësi në rrugicat e zonës.

Policia nuk ka ndonjë të dyshuar për aktin, ndërsa viktimat tashmë duhet t’i drejtohen drejtësisë vendase për të bërë të mundur një kompromis me pronarët e hotelit nëse do t’ju jepet mbrapsht diçka prej vlerës së humbur në ambientet e hotelit.

Kjo është hera e parë që turistë shqiptarë denoncojnë vjedhje të sendeve me vlerë të madhe në ishullin e Mykonos.

Latest articles

Armën “në kokë” kushëririt, parandalohet vrasja! Policia prangos 40-vjeçarin

Një 40-vjeçar në fshatin Dorëz të Tiranës ka kanosur me armë zjarri kushëririn e...

Primaret në PD, zbulohet kandidati i parë për Fierin: Kam vendosur të marr pjesë në garë sepse e ndjej detyrim qytetar dhe politik

Evdar Kodheli është kandidati i parë që konfirmon pjesëmarrjen e tij në garën për...

Policia e Fierit me “dorë të hekurt”, bën namin me heqje patentash

Policia Rrugore Fier/ Kontrolle nga Policia Rrugore, të përqendruara në drejtim të shkeljeve që...

Ilir Meta “hedh dritë” mbi historinë e tij të dashurisë: Ja si u njoha me Monikën, falenderoj PS-në!

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka treguar njohjen e tij me bashkëshorten...

More like this

Armën “në kokë” kushëririt, parandalohet vrasja! Policia prangos 40-vjeçarin

Një 40-vjeçar në fshatin Dorëz të Tiranës ka kanosur me armë zjarri kushëririn e...

Primaret në PD, zbulohet kandidati i parë për Fierin: Kam vendosur të marr pjesë në garë sepse e ndjej detyrim qytetar dhe politik

Evdar Kodheli është kandidati i parë që konfirmon pjesëmarrjen e tij në garën për...

Policia e Fierit me “dorë të hekurt”, bën namin me heqje patentash

Policia Rrugore Fier/ Kontrolle nga Policia Rrugore, të përqendruara në drejtim të shkeljeve që...