Sunday, May 16, 2021
Home Shëndet A mundet sinusiti kronik të ndryshojë aktivitetin e trurit?

A mundet sinusiti kronik të ndryshojë aktivitetin e trurit?

I njohur gjithashtu si rinosinusiti, sinusiti kronik është inflamacion i vazhdueshëm (kohëzgjatja minimale është 12 javë) dhe fillimi gradual i një ose më shumë sinuseve. Simptomat e çrregullimit njihen lehtësisht dhe përfshijnë, bllokim të hundës që rezulton në vështirësi në frymëmarrje, ndjesi të zvogëluar të shijes dhe nuhatjes, shkarkim të trashë të verdhë të mukusit nga hunda, dhimbje ose enjtje rreth syve, në ballë, një nivel i faqeve dhe në hundë. Personat me problemin e sinusit kronik shpesh duhet të luftojnë edhe me sëmundje të tjera, të tilla si përqendrimi i dobët dhe depresioni.


Studiuesit në Shkollën Universitare të Mjekësisë në Uashington besojnë se ekziston një lidhje midis sëmundjes dhe disa ndryshimeve në aktivitetin e trurit, veçanërisht me rrjetet nervore që modulojnë njohjen, introspeksionin dhe përgjigjen ndaj stimujve të jashtëm.
Studimi u botua në revistën “JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery”.

Hetimet e mëparshme kanë treguar se, shumë herë, pacientët me sinus kronik kërkojnë kujdes mjekësor jo për shkak të rrjedhjes së hundës, por sepse gjendja ndikon në mënyrën se si ata ndërveprojnë me botën. Prandaj nuk janë produktive: të menduarit është e vështirë dhe gjumi është i keq.


Shkencëtarët identifikuan një grup studimi nga projekti ‘Human Connectome’ (një bazë e të dhënave për qasje të hapur) dhe u përqëndrua në trurin e 1,206 të rriturve të shëndetshëm midis moshave 22 dhe 35 vjeç. Të dhënat përfshinin skaner radiologjik të imazheve dhe matje njohëse dhe të sjelljes. Këto skanare bënë të mundur identifikimin e 22 personave me sinus kronik mesatar ose të rëndë, si dhe një grup kontrolli të përbërë nga 22 individë të së njëjtës moshë dhe gjini pa inflamacion të sinusit paranazal.

Rezonancat magnetike funksionale (fMRIs), të cilat zbulojnë rrjedhën e gjakut cerebral dhe aktivitetin neuronal, theksuan disa tipare dalluese tek pjesëmarrësit:
-ulje e lidhjes funksionale në rrjetin frontoparietal;
lidhja funksionale e shtuar me dy nyje në rrjet në mënyrën e paracaktuar, aktive gjatë pushimit dhe bredhjes mendore;
-zvogëlimi i lidhjes në rrjetin e spikatur, përfshirë në integrimin e stimujve të jashtëm, komunikimit dhe sjelljes shoqërore.


Madhësia e ndryshimeve në aktivitetin e trurit të vërejtur tek pacientët paralelisht me ashpërsinë e sinusitit kronik. Pjesëmarrësit me inflamacion të sinusit mesatar ose intensiv u zgjodhën nga individë të rinj të cilët nuk treguan shenja të rëndësishme klinike të dëmtimit njohës. Sidoqoftë, skaneri i trurit zbuluan diçka tjetër, ndjenjat subjektive të zvogëlimit të vëmendjes, vështirësia në përqendrim, shqetësimet e gjumit.

Çështje të tilla mund të jenë aftësia e sëmundjes për të gjeneruar ndryshime delikate në mënyrën se si rajonet e trurit që kontrollojnë këto funksione komunikojnë me njëri-tjetrin.
Hapi tjetër do të jetë studimi i personit të diagnostikuar me sinusit kronik përmes skanerit të trurit. Këto hetime mund të sigurojnë kështu trajtim adekuat për sëmundjen, si farmakologjike ashtu edhe kirurgjikale.

Burimi: Il Giornale/Përshtati:Gazeta “Si”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, ja kur do zgjidhet kryetari i ri

Partia Demokratike do të shkojë në zgjedhje të brendshme më 13 qershor. Sipas informacioneve të para, Lulzim Basha do të rikandidojë për...

Sot finalja e Miss Universe, kush është 23-vjecarja që përfaqëson Shqipërinë!

Nata finale e Miss Universe 2020 do të mbahet sonte. Edicioni i 69-të i konkursit të bukurisë do të mbahet në Florida,...

Njihuni me 3 vjeçarin më të ditur në Shqipëri

Elio Driza ka filluar të lexojë që kur ishte 18 muajsh. Tani Elio është 3 vjeç e gjysmë dhe ka lexuar mbi...

Zbardhen debatet nga mbledhja e Kryesisë së PD

Zbardhet përplasja mes kryedemokratit Lulzim Basha dhe anëtarit të Kryesisë, Fatbardh Kadilli. Ka nisur tejet e tensionuar mbledhja e Kryesisë. Pas fjalës...

Recent Comments