Monday, January 17, 2022
Home Foto Amazona po lëngon, 'mushkëria' e botës në flakë! (Foto)

Amazona po lëngon, ‘mushkëria’ e botës në flakë! (Foto)

alternatetext

Amazona po lëngon! Mushkëria e botës”, “shtëpia” e qindra specieve të pazakonta bimore dhe shtazore, është në rrezik nga flakët e zjarrit që po përpijnë gjithçka u del përpara. Amazona po lëngon! Mushkëria e botës”, “shtëpia” e qindra specieve të pazakonta bimore dhe shtazore, është në rrezik nga flakët e zjarrit që po përpijnë gjithçka u del përpara

Rreth 73,000 zjarre janë regjistruar midis janarit dhe gushtit, krahasuar me 39.759 gjatë gjithë vitit 2018. Referuar Instituti Kombëtar për Kërkimin në Hapësirë (INPE), rënia e zjarreve shënon një rritje prej 83% krahasuar me vitin e kaluar dhe më e larta që nga fillimi i regjistrave në 2013. Imazhet dhe videot janë dramatike, teksa shtëllunga të mëdha tymi kanë “pushtuar” vendin. Tymi ka arritur deri në Sao Paulo, më shumë se 1.700 milje larg.

Programi satelitor i Bashkimit Evropian, Koperniku, publikoi një hartë që tregon tymin nga zjarret që përhapet në të gjithë Brazilin, në brigjet lindore të Atlantikut. Tymi ka mbuluar gati gjysmën e vendit dhe madje po përhapet në Peru, Bolivi dhe Paraguai.

Dhjetëra-mijëra njerëz në mediat sociale kanë shprehur shqetësimin për ruajtjen e pyjeve të shiut të Amazon, teksa kanë publikuar foto dhe video #prayforamazonia.

Akuzat shkojnë drejtpërdrejtë për presidentin e brazilian, Jair Bolsonaro. Organizatat dhe studiuesit e mjedisit shprehen se zjarri ka qenë i qëllimshëm nga fermerët që duan të përdorin tokën për kullota.

Burimi: https://shqiptarja.com/lajm/amazona-po-lengon-mushkeria-e-botes-ne-flake-foto-dritheruese?r=kh22

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

“Isha i papjekur”, pas deklaratës së vjehrrit i kthehet nusja: 70 vjeç u poqe?! (Video)

Petriti ka sjellë në një seancë ndërmjetësimi nusen e djalit Albanën. Konflikti mes tyre ka lindur kur nusja i ka kërkuar që të largohet...

“O unë, ose ti aty! Ti ke shumë shpenzime se je i sëmurë”, nusja i drejtohet vjehrrit (Video)

Petriti ka sjellë në seancë ndërmjetësimi të birin në rubrikën “Shihemi në Gjyq” në “E diela shqiptare”, por ai nuk ka pranuar. Në vend...

“Do ta kesh tradhtuar”, 35 vjeçarja tregon çfarë i tha polici kur denoncoi dhunën e ish-bashkëshortit (Video)

Kalvari i gjatë i vuajtjeve të Aurorës ka nisur qëkur ishte fëmijë 10 vjeçe. Në adoleshencë ajo pranoi që të martohej me një burrë...

“Turp që një parti e djathtë drejtohej nga një ish-komunist” – Agron Kapllanaj tregon çfarë i tha mjekja fierake për Berishën: Djemtë me flokë...

Kreu i Partisë Demokratike për Qarkun e Fierit, Agron Kapllanaj gjatë takimit të kryedemokratit Basha me simpatizantët e kësaj force politike në këtë qytet...

Recent Comments