Saturday, October 23, 2021
alternatetext
Home Ekonomi

Ekonomi

Modeli frymëzues i fermerit myzeqar, 200 ha tokë e mbjellë me kultura të ndryshme bujqësore

Në Grabian të Lushnjës, Franci është një tjetër shembull suksesi i punës në bujqësi. Ai ka studiuar arkitekturë, por “ndërtimi” i tij...

Ja cilat profesione paguhen më shumë në vendin tonë

Kushdo që kërkon të vazhdojë arsimin e lartë, apo të mësojë për një profesion të caktuar, në finale ka si qëllim të...

Të rritesh në kohë krize/ Si lulëzoi ky lloj biznesi brenda periudhës së pandemisë.

Orientimi i burimeve drejt prodhimit të maskave i mundësoi kompanisë së prodhimit të tekstileve, SAM, jo vetëm të kompensonte rënien e porosive...

Hiqet tatimfitimi për bizneset me xhiro deri në 14 milionë lekë

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj deklaroi sot se situata me të cilën po përballemi e ka bërë domosdoshmëri krijimin e...

BE kërkon prodhimet shqiptare – Fieri kryeson me varietetet e shalqirit

Prodhimet bujqësore shqiptare po ndjekin trendin e rritjes pozitive të eksportit, por produkti që po kryeson në këtë sezon është shalqiri.

Iku me gomone në Itali, u kthye me hektarë vreshtash në Daullas të Libofshës (Foto)

Elton Mecon në fshatin Libofshë e njohin të gjithë. Por së fundmi edhe shqiptarët falë vizitës së Kryeministrit Edi Rama, i cili...

Rreth 1200 tonë prodhime shqiptare të akuakulturës drejt tregjeve të BE-së, në 5 muajt e parë të 2020

Në 5 muajt e parë të këtij viti u eksportuam rreth 1200 tonë prodhime shqiptare të akuakulturës drejt tregjeve të BE-së.

Një copë Itali në tokën tonë. Aty ku natyra dhe produktet bio të befasojnë (Foto)

Një udhëtim që befason me Ilnisa Agollin në “Fshatrat e Shqipërisë” kësaj here. Duket sikur do të jemi në jug të Italisë,...

Historia e veçantë e sipërmarrësit italian që la Zvicrën për Shqipërinë

Shqipëria tashmë është kthyer në një destinacion investimi edhe për të huajt. Italiani Giuseppe Suverato tashmë ka ngritur biznesin e tij të...

Tentuan ta mashtronin, por i dhanë një thesar/ Fermeri i vetëm në Shqipëri që kultivoi gabimisht domaten me çmimin marramendës

Shkoi të blejë domate të quajtur “zemër kau”, por tregtari e mashtroi dhe ferma e tij u kthye në një “thesar” fitimprurës....

La emigracionin për të hapur biznesin e ëmbël të vreshtave në Shqipëri

Ardit Sefa la emigracionin 8 vite më parë për t’u rikthyer me një synim të qartë në Shqipëri; kultivimin e vreshtave. Vitet...

Fier, kryeministri Rama merr pjesë në inagurimin e fabrikes se ”Yura Corporation”

Kryeministri Edi Rama ishte sot në Fier, në inaugurimin e Fabrikës më të re të prodhimit të pjesëve automotive të Kompanisë “Yura...

Most Read

Prokurorja shqiptare që po përballet me kërcënimet me vdekje në SHBA

Një prokurore shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka kërkuar ndihmë për sigurinë e saj, pasi thotë se ka marrë me...

Nismë bamirësie nga nxënësit e shkollës “Liri Gero”, pako me ushqime për familjet në nevojë

Në kuadër të Ditës Botërore të Luftës kundër Urisë, nxënësit e shkollës "Liri Gero" Ne Fier u...

I kërkuan të vendosë maskën, milioneri kinez zemërohet dhe tërheq të gjitha paratë nga banka

Një milioner urdhëroi stafin e bankës të tërhiqte të gjitha kursimet e tij të jetës pasi një roje sigurie iu kërkua të...

Rama pyet ndjekesit ne facebook, e gjeni dot ku eshte ky qytet?

Kryeministri Edi Rama ka postuar në rrjetet sociale disa foto të një qyteti të Shqipërisë, për të cilin ka pyetur qytetarët që...