Sunday, November 28, 2021
alternatetext
Home Ekonomi

Ekonomi

Tentuan ta mashtronin, por i dhanë një thesar/ Fermeri i vetëm në Shqipëri që kultivoi gabimisht domaten me çmimin marramendës

Shkoi të blejë domate të quajtur “zemër kau”, por tregtari e mashtroi dhe ferma e tij u kthye në një “thesar” fitimprurës....

La emigracionin për të hapur biznesin e ëmbël të vreshtave në Shqipëri

Ardit Sefa la emigracionin 8 vite më parë për t’u rikthyer me një synim të qartë në Shqipëri; kultivimin e vreshtave. Vitet...

Fier, kryeministri Rama merr pjesë në inagurimin e fabrikes se ”Yura Corporation”

Kryeministri Edi Rama ishte sot në Fier, në inaugurimin e Fabrikës më të re të prodhimit të pjesëve automotive të Kompanisë “Yura...

Fondet IPARD, gati thirrja e tretë për financimin e fermerëve dhe agrobizneseve

Programi IPARD II i bashkëfinancuar nga qeveria shqiptare dhe BE, me një total financimi prej 94 milionë euro ka transformuar zhvillimin e...

Kartëmonedhat ndryshojnë pamje, Banka e Shqipërisë prezanton serinë e re

Banka e Shqipërisë prezantoi serinë e re të kartëmonedhave shqiptare, në një ceremoni të veçantë të organizuar...

Serra në Divjakë, më e madhja në Ballkanin Perëndimor, prodhon çdo vit mbi 15 milionë fidanë

Në Divjakë në një sipërfaqe prej 3,6 hektarësh ndodhet serra më e madhe për kultivimin e fidanëve...

Banka e Shqipërisë publikon monedhën përkujtimore për Nënë Terezën

Në 3-vjetorin e Shenjtërimit të Nënë Terëzës, Banka e Shqipërisë ka sjellë monedhën e emetuar në vitin...

Emigrantët dhe turistët rrëzojnë euron nën 121 lekë

Monedha e përbashkët europiane e ka rinisur sërish javën e nënçmuar përkundrejt lekut vendas. Sipas kursit zyrtar...

Fier, emigranti kthehet per te mbrojtur bletarine (Video) – Nga Adriana Mile

Sokol Dhima, dikur një emigrant është kthyer në vendin e tij të lindjes në Fier, për t’iu...

Miratohet ndërtimi i centralit me erë në Fier

  Qeveria ka miratuar sot një tjetër leje për ndërtimin e centraleve me erë. Leja për centralin e radhës është dhënë në njësinë administrative Topojë...

Ferma blegtorale model në Fier rrit kapacitetet, prodhon 6,5 tonë qumësht në ditë (Video)

Ferma blegtorale “Tris Alb”, një nga fermat model në Shqipëri, falë mbështetjes nga Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural po rrit kapacitetet e saj...

Ministri Çuçi takim me fermerët e rrushit në Libofshë (Foto)

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi, ka bërë një vizitë në Libofshë. Ai ka zhvilluar një takim me fermerët që kultivojnë rrush...

Most Read

Dhunohet monumenti i 100-vjetorit të Pavarësisë në Tiranë (Foto)

Monumenti i Pavarësisë në parkun “Rinia” në Tiranë është dhunuar dhe dëmtuar nga persona të cilët i kanë vjedhur pllakat e metalit për t’i...

LAJM I FUNDIT/ E rëndë, humbin jetën burrë e grua, dyshohet se janë asfiksuar nga gazi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Kavajës. Një burrë e një grua janë asfiksuar nga gazi dhe...

Spanjë/ Po trafikonte marijuanë, arrestohet 27-vjeçar shqiptar, inskenoi aksidentin për vjedhjen e drogës

Garda Civile në bashkëpunim me Policinë Vendore Spanje ka arrestuar dy persona të përfshirë në një aksident të ndodhur në qytetin e La Zubia,...

Kanalet e Myzeqesë “pushtohen” nga peshqit e ngordhur (Video)

Katastrofa mjedisore me peshq të ngordhur nëpër kanalet e Myzeqesë, vijon prej më shumë se një muaji. Banorët e zonës së Karavastasë fajësojnë fabrikat e...