Sunday, November 28, 2021
alternatetext
Home Tradita

Tradita

Receta tradicionale e byrekut me 12 barishte dhe monedhë brenda

Tradita shqiptare e gatimit është e pasur me shije e aroma të dashura, pas të cilave shumëkush që i ka provuar, ka mbetur i...

Dita e Verës, historia dhe traditat e një feste

Në lashtësi, sipas Kalendarit Julian, marsi ishte muaji i parë i vitit. Në Evropë, kalendari Julian u zbatua derisa në vend të tij u vendos...

Magjia e festave, kryebashkiaku Subashi publikon videon ”Hajd’ dalim nga Fieri”.

Nje nder prioritetet kryesore te bashkise Fier per vitin 2019 eshte kthimi i Fierit, ne nje qytet te vizitueshem gjate gjithe vitit. Kryebashkiaku Armando Subashi...

Gorishova, fshati karakteristik i Fierit (Foto)

  Gorishova eshte nje fshat qe ndodhet ne Njesin Administive Cakran te Bashkise se Fierit. Shtrihet ne fushen e Cakran - Gorishoves, formuar nga aluvionet...

Biba me oriz në saç – Receta tradicionale sipas Zarif Grëmit, kryemjeshtri i kuzhinës myzeqare

Është mbretëresha e gatimeve myzeqare, që sundon tavolinat për 3 muaj në vit, për shekuj me radhë. Ky gatim është patentë unikale dhe origjinale...

”Festa e Shqipes”, Libofsha feston me këngë e valle (Foto)

E kthyer tashmë në traditë, turi etnokulturor “Hajd dalim nga Myzeqeja” e ka shndëruar sot Libofshën në një skenë të madhe ku u shpalosën...

Roskovec/ Organizohet aktiviteti “Ruajtja e Trashëgimisë Kulturore dhe Produkteve Lokale”

Bima e ullirit, simbol i jetës si dhe restaurimi i Kishës 700-vjeçare “Shën Kolli” në Kurjan, kanë bërë bashkë diplomatë, politikanë dhe banorë të...

A e dini historinë e unazës së martesës? Eshtë sa e bukur, aq edhe intriguese

Të gjithë jemi intriguar nga historia dhe simbolizmi pas bizhuterive. Unazat në veçanti ngarkohen me domethënie të posaçme. Që nga unazat e Egjiptit të...

Dasma Myzeqare, institucion shtetëror dhe/ose spektakël festiv popullor – Nga Sazan Guri

Dhe rrëfana për Myzeqenë e myzeqarët arrin kulmin kur përshkruhet dasma e saj, aty ku përmblidhen tanë rregullat e një shteti, gjithë kodet e...

Takija, guri i bardhë i Myzeqesë, simbol i qëndresës dhe i shpirtit të lirë – Nga Maksim Zarka.

Myzeqeja është një krahinë e vjetër. Ka dalë mbi ujë, rreth dy milion vjet më parë dhe është në proçes ngritjeje. Ajo përshkohet nga...

Vallja dyshe myzeqare, vallja që tund tokën (Video) – Nga Adriana Mile

  Vallja dyshe myzeqare burrash është një nga perlat e trashëgimisë kulturore kombëtare, një nga krijimet me fantastike të krijimtarisë folklorike të myzeqarëve! Është sa e...

Myzeqarët, sipas një përcaktimi të Ismail Kadaresë

Ismail Kadareja në librin “Qyteti i Jugut” më 1967, pasi jetoi disa kohë në shumë fshatra të Myzeqesë, shkruan: “…kujtdo që ka qenë në Myzeqe,...

Most Read

Dhunohet monumenti i 100-vjetorit të Pavarësisë në Tiranë (Foto)

Monumenti i Pavarësisë në parkun “Rinia” në Tiranë është dhunuar dhe dëmtuar nga persona të cilët i kanë vjedhur pllakat e metalit për t’i...

LAJM I FUNDIT/ E rëndë, humbin jetën burrë e grua, dyshohet se janë asfiksuar nga gazi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Kavajës. Një burrë e një grua janë asfiksuar nga gazi dhe...

Spanjë/ Po trafikonte marijuanë, arrestohet 27-vjeçar shqiptar, inskenoi aksidentin për vjedhjen e drogës

Garda Civile në bashkëpunim me Policinë Vendore Spanje ka arrestuar dy persona të përfshirë në një aksident të ndodhur në qytetin e La Zubia,...

Kanalet e Myzeqesë “pushtohen” nga peshqit e ngordhur (Video)

Katastrofa mjedisore me peshq të ngordhur nëpër kanalet e Myzeqesë, vijon prej më shumë se një muaji. Banorët e zonës së Karavastasë fajësojnë fabrikat e...