Monday, September 27, 2021
alternatetext
Home Tradita

Tradita

Trahanaja, shija e mrekullueshme e duarve të nënave – Nga Adriana Mile

Është koha e përgatitjes së trahanasë, një prej ushqimeve më të mrekullueshme që kanë gatuar e trashëguar nënat tona. Është një nga gatimet më...

Marmalatë shtëpie me fiq nga tradita e ëmbël shqiptare

Marmalata e fikut përgatitet krejt lehtë dhe është fantastike për t’u konsumuar në çdo stinë. Të gjitha llojet e reçelit dhe marmalatave shqiptare janë fantastike,...

Psikologjia e myzeqarit – Nga Maksim Zarka

Myzeqari ecën në rrugën e tij të jetës, pa u ndeshur me të tjerët. Përvoja e ka mësuar t’u shmanget përplasjeve. Nga jeta e...

3 fshatrat e ardhshëm tursitikë të Bashkisë Fier – Nga Adriana Mile

Programi i Integruar për Zhvillimin Rural (PIZHR) - “Programi Rural i 100 fshatrave”, (Rilindja Rurale - 100 FSHATRAT nëpërmjet MBZHR) është një model i...

Qumështor me Petë dhe Sherbet – Delikatesë Shqiptare

Qumështori me Petë dhe Sherbet është një ëmbëlsirë e mrekullueshme, shija e të cilit është e papërshkruar kur përgatitet nga mjeshtëria e duarve të...

Tarator me Kastraveca – Shije, Freski, Shëndet

Prania e kësaj pjate tradicionale shqiptare në tryezat tona ka qenë dhe mbetet gjithmonë e dashur. I lehtë në shije ashtu si edhe në përgatitje,...

Reçel Me Petale Trëndafili, Delikatesë Unike (VIDEO)

Trëndafilat janë ndër lulet më të bukura që përdoren jo vetëm për dekorim por edhe në kuzhinë. Me petalet e shumë prej trëndafilave që...

Promovimi i traditave dhe kulturës, ”Festa e Luleshtrydhes” kulmon në Frakull (FOTO)

Bashkia e Fierit vijon turin e aktiviteteve promovuese të trashëgimisë, “Hajd Dalim Nga Myzeqeja”. Sot në Frakull eshte organizuar per te dytin vit rradhazi...

Nesër në Frakull zhvillohet Festa e Luleshtrydhes

Frakulla neser do te festoje edicionin e dyte te ''Festes se Luleshtrydhes'', e cila po shnderrohet tashme ne nje tradite. Aktiviteti do te organizohet...

Papare e Ngrohtë me Djathë – Nga Më të Vjetrat e Traditës

Quhet papare (pa para) sepse përbërësit e saj janë të thjeshtë, të paktë dhe jo të kushtueshëm, e gjenden lehtësisht në kuzhinën e çdo...

Bibë e pjekur me oriz nga tradita myzeqare

Myzeqeja nuk është vetëm hambari me fruta perime i Shqipërisë. Ajo spikat padyshim edhe në kulinarinë e saj me gatimet tipike, tradicionale të saj. Më...

Receta tradicionale e byrekut me 12 barishte dhe monedhë brenda

Tradita shqiptare e gatimit është e pasur me shije e aroma të dashura, pas të cilave shumëkush që i ka provuar, ka mbetur i...

Most Read

Një burrë mes të dyjave, gruas: Më hëngre 80 mln lekë, tani shkon me vëllain tim! Të dashurës: Je gjithçka për mua! (Video)

Sot në emisionin “Pa Gjurmë” u trajtua një histori dashurie mes një vajze 30-vjeçare nga Durrësi (Joana) dhe 50-vjeçarit Bilbil Xhafa nga...

EMRI/ Kush është shqiptari i dyshuar për vrasjen e mësueses në Britani, zbulohen të tjera detaje mbi 36-vjeçarin

Mediat britanike kane zbuluar foton e Koçi Selamajt,36-vjeçarit shqiptar që është a rrestuar në Britani. Ai dyshohet të...

Vrasja e mësueses në Britani/ Arrestohet një 36-vjeçar shqiptar

Një 36-vjeçar shqiptar është a rrestuar në Britani pasi dyshohet se është përfshirë në v rasjen e mësueses Sabina Nessa disa ditë...

Mësim në kohë COVID-i/ Zv/ministrja e Arsimit zbulon skenarët nëse përkeqësohet situata

Zv/Ministrja e Arsimit, Nina Guga, ishte e ftuar pasditen e sotme në studion e “Zona Zero” në Top News ku foli për...