Monday, September 27, 2021
alternatetext
Home Tradita

Tradita

Yshmer i Myzeqesë – Qumështor me petë të pjekura

Myzeqeja është e famshme për traditën e saj në kuzhinë. Specialitete të veçanta të përgatitura me produkte të freskëta të zonës janë pjesë e...

Receta tradicionale e ballokumeve

Ballokumet janë një nga recetat më të kërkuara . Mund të jemi vonuar pak, por themi se ja ka vlejtur pasi do t'ju sigurojmë...

Verorja, tashmë pjesë e Trashëgimisë UNESCO

Ardhja e pranverës në kultura të ndryshme lidhet me një sërë ritualesh. Edhe në Shqipëri në 1 mars shumë prej fëmijëve, vajzave dhe grave...

Kabunia shqiptare, gostia e fisme ndër shekuj

  Është një nga recetat që jo vetëm i ka rezistuar shekujve por me kalimin e kohës është lartësuar edhe më shumë për shijen autentike...

Gatimet fierake serviren në kuzhinën e Zonjës Tefta

Çdo të premte në emisionin "Rreze Dielli" në A1 Report, në këndin e kuzhinës vijnë gatime tradicionale të krahinave të ndryshme të Shqipërisë për...

1976: Veshje karakteristike të zonës së Myzeqesë (FOTO)

Veshjet tradicionale vishen për të shfaqur identitetin kombëtar apo kulturor. Ato përfaqësojnë herë një komb të tërë, e herë një zonë të vogël rajonale...

Origjina ilire e festës së Halloween-it

Artifaktet e gjetura tregojnë se festa e Halloween-it, është festë ilire dhe është festuar fillimisht një herë në vit në Cakran të Fierit në...

Festa e Ullirit në Kurjan të Roskovecit

Për të dytën herë, marr pjesë në një festë aq të bukur,siç është kjo që BASHKIA ROSKOVEC e ka nominuar si"Dita e festës së...

”Festa e Shqipes”, atmosferë festive në Libofshë (FOTO)

E kthyer tashmë në traditë, turi etnokulturor “Hajd dalim nga Myzeqeja” e ka shndëruar sot Libofshën në një skenë të madhe ku u shpalosën vlerat...

Kurjan, fillon ”Festa e Ullirit” (FOTO)

Ka filluar mengjesin e sotem ''Festa e Ullirit'' në kishën 700- vjeçare të Shën Kollit në Kurjan. Festa organizohet nën kujdesin e veçantë të kryetares...

”Festa e ullirit”, më 27 Tetor në Kurjan

Me pjesëmarrjen e këngëtarit Petrit Lulo, Bashkia Roskovec nën kujdesin e veçantë të kryetares zj. Majlinda Bufi organizon më datë 27 tetor 2017 ora...

Libofsha, gati të presë ”Festën e Shqipes” (VIDEO)

Libofsha do të jetë ndalesa e rradhës e Turit etnokulturor “Hajd dalim nga Myzeqeja”, ky event i organizuar nga Bashkia Fier dedikuar traditës, ripërtëritjes...

Most Read

Një burrë mes të dyjave, gruas: Më hëngre 80 mln lekë, tani shkon me vëllain tim! Të dashurës: Je gjithçka për mua! (Video)

Sot në emisionin “Pa Gjurmë” u trajtua një histori dashurie mes një vajze 30-vjeçare nga Durrësi (Joana) dhe 50-vjeçarit Bilbil Xhafa nga...

EMRI/ Kush është shqiptari i dyshuar për vrasjen e mësueses në Britani, zbulohen të tjera detaje mbi 36-vjeçarin

Mediat britanike kane zbuluar foton e Koçi Selamajt,36-vjeçarit shqiptar që është a rrestuar në Britani. Ai dyshohet të...

Vrasja e mësueses në Britani/ Arrestohet një 36-vjeçar shqiptar

Një 36-vjeçar shqiptar është a rrestuar në Britani pasi dyshohet se është përfshirë në v rasjen e mësueses Sabina Nessa disa ditë...

Mësim në kohë COVID-i/ Zv/ministrja e Arsimit zbulon skenarët nëse përkeqësohet situata

Zv/Ministrja e Arsimit, Nina Guga, ishte e ftuar pasditen e sotme në studion e “Zona Zero” në Top News ku foli për...