Monday, September 27, 2021
Home Tradita ''Festa e luleshtrydhes'' në Frakull, festohet mes aktiviteteve të ndryshme

”Festa e luleshtrydhes” në Frakull, festohet mes aktiviteteve të ndryshme

alternatetext

Bashkia e Fierit vijon turin e aktiviteteve promovuese të trashëgimisë, “Hajd Dalim Nga Myzeqeja”, nje nisme per te promovuar produktet e zones, vlerat natyrore, kulturore dhe trashegimore. Sot në Frakull eshte organizuar per te tretin vit rradhazi ”Festa e Luleshtrydhes”, nje feste e bukur  tashme e kthyer ne tradite ne kete zone aq te njohur per prodhimin e ketij fruti mjaft te kerkuar edhe per eksport.

Qe ne oret e para te dites, me qindra banore vendas por edhe te ardhur nga fshatrat e tjere dhe nga qyteti i Fierit moren pjese ne panairin e organizuar ne fushen sportive te Frakulles. Neper stendat e ndryshme pervec kryefjales qe ishin varitetet e ndryshme te luleshtrydhes, jane ekspozuar edhe produktet bujqesore te zones.

Pjese e festimeve u bene edhe kryebashkiaku Subashi, Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi, drejtues te pushtetit vendor, si dhe deputete te qarkut Fier.

Nuk munguan ne kete feste edhe lojerat popullore mes nxenesve te shkollave,  tingjujt e kengeve dhe te valleve, te cilat e ndezen edhe me shume atmosferen e krijuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Një burrë mes të dyjave, gruas: Më hëngre 80 mln lekë, tani shkon me vëllain tim! Të dashurës: Je gjithçka për mua! (Video)

Sot në emisionin “Pa Gjurmë” u trajtua një histori dashurie mes një vajze 30-vjeçare nga Durrësi (Joana) dhe 50-vjeçarit Bilbil Xhafa nga...

EMRI/ Kush është shqiptari i dyshuar për vrasjen e mësueses në Britani, zbulohen të tjera detaje mbi 36-vjeçarin

Mediat britanike kane zbuluar foton e Koçi Selamajt,36-vjeçarit shqiptar që është a rrestuar në Britani. Ai dyshohet të...

Vrasja e mësueses në Britani/ Arrestohet një 36-vjeçar shqiptar

Një 36-vjeçar shqiptar është a rrestuar në Britani pasi dyshohet se është përfshirë në v rasjen e mësueses Sabina Nessa disa ditë...

Mësim në kohë COVID-i/ Zv/ministrja e Arsimit zbulon skenarët nëse përkeqësohet situata

Zv/Ministrja e Arsimit, Nina Guga, ishte e ftuar pasditen e sotme në studion e “Zona Zero” në Top News ku foli për...

Recent Comments